Foto: AA

Iran i SAD počinju pregovore o nuklearnom programu

12. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Rrazgovori između Irana i Sjedinjenih Američkih Država na visokom nivou, s ciljem da se otvori prostor za novu rundu pregovora o brzo napredujućem iranskom nuklearnom programu. Američki predsjednik Donald Trump, koji je više puta zaprijetio vojnom intervencijom, insistira na dogovoru kao jedinoj alternativi vojnoj opciji.

Iran pristupa pregovorima s dozom skepticizma, izražavajući sumnju u mogućnost postizanja dogovora i nepovjerenje prema Trumpu, koji je ranije zaprijetio da će izvesti vojne udare ukoliko Teheran ne obustavi svoj nuklearni razvoj.

Iako obje strane ostavljaju prostor za potencijalni napredak, razlike među njima ostaju velike. Nisu usaglasile ni osnovne tehničke detalje poput forme razgovora — dok SAD traže direktan dijalog, Iran insistira na posredovanju treće strane.

Eventualni pomak mogao bi smanjiti tenzije u regiji koja je zahvaćena krizama još od 2023. godine, uključujući ratove u Gazi i Libanu, raketne napade između Irana i Izraela, napade jemenskih hutista na trgovačke brodove u Crvenom moru i pad sirijske vlade.

S druge strane, neuspjeh bi mogao dodatno destabilizirati regiju bogatu naftom. Teheran je uoči pregovora upozorio zemlje koje su domaćini američkih vojnih baza da će snositi “teške posljedice” ukoliko budu uključene u eventualni američki napad.

Prema riječima iranskog zvaničnika, vrhovni vođa ajatolah Ali Hamenei dao je ministru vanjskih poslova Abbasu Arakčiju „pune ovlasti“ za pregovore. Arakči predvodi iransku delegaciju, dok američku stranu zastupa Trumpov specijalni izaslanik za Bliski istok Steve Witkoff.

Razgovori, koji će biti fokusirani isključivo na nuklearno pitanje, prema izvorima, zavise od „ozbiljnosti i dobre volje“ Washingtona. Iran, međutim, kategorički odbija da razgovara o svom raketnom programu ili drugim aspektima vojne moći.

Iran već dugo tvrdi da njegov nuklearni program služi isključivo civilnim ciljevima, no Zapad sumnja da Teheran zapravo želi razviti nuklearno oružje. Trump je tokom prvog mandata napustio nuklearni sporazum iz 2015. i obnovio snažne sankcije, u sklopu politike „maksimalnog pritiska“ na Islamsku Republiku.

Od tada je Iran značajno unaprijedio svoj program, uključujući obogaćivanje urana do 60 posto — nivo koji se smatra korakom ka vojnoj upotrebi.

Američki državni sekretar Marco Rubio izjavio je da se nada kako će razgovori voditi ka miru:

 „Bili smo vrlo jasni da Iran nikada neće imati nuklearno oružje, i mislim da je to dovelo do ovog sastanka.“

Teheran je dan kasnije odgovorio, poručivši da daje Washingtonu „pravu priliku“, iako je okružen „konfrontacijskom atmosferom“ koja dolazi iz SAD-a.