Foto: AP

Huti tvrde: Američki udar ubio desetine migranata u zatvoru u Jemenu

28. Aprila 2025.,
Podijeli vijest

Jemenska pobunjenička grupa Huti tvrdi da je američki zračni napad pogodio zatvor u kojem su bili smješteni afrički migranti, usmrtivši najmanje 68 osoba i ranivši još 47. Televizijski kanal Al-Masirah, blizak Hutima, emitovao je grafičke snimke koji prikazuju tijela i ranjene na mjestu navodnog napada.

Ministarstvo unutrašnjih poslova pod kontrolom Huta saopštilo je da je na toj lokaciji bilo zatočeno oko 115 migranata. Analiza snimaka sa lica mjesta koju je sprovela agencija Associated Press (AP) sugeriše da se dogodila neka vrsta eksplozije, pri čemu su betonski zidovi izgledali oštećeni fragmentima.

Kontekst napada i migrantske krize

Napad se dogodio u provinciji Saada, uporištu Huta. Ovo je posljednji u nizu incidenata tokom decenijskog rata u Jemenu u kojem stradaju afrički migranti, pretežno iz Etiopije, koji rizikuju prelazeći Jemen u nadi da će pronaći posao u susjednoj Saudijskoj Arabiji. Navodi se da pobunjenici Huti navodno zarađuju desetine hiljada dolara sedmično krijumčareći migrante preko saudijske granice. Migranti iz Etiopije suočavali su se sa zatočenjem, zlostavljanjem, pa čak i ubistvima u Saudijskoj Arabiji i Jemenu tokom rata.

Pismo Ujedinjenih nacija upućeno Saudijskoj Arabiji 3. oktobra 2022. navodi da su njihovi istražitelji:

primili zabrinjavajuće navode o prekograničnom artiljerijskom granatiranju i vatri iz malokalibarskog oružja, navodno od strane saudijskih snaga sigurnosti, što je uzrokovalo smrt do 430 i ranjavanje 650 migranata.

Saudijska Arabija je negirala ubijanje migranata.

Američka kampanja “Operation Rough Rider”

Ovi američki udari vjerovatno će ponovo pokrenuti pitanja aktivista o američkoj zračnoj kampanji, poznatoj kao “Operation Rough Rider”, koja cilja pobunjenike dok administracija predsjednika Trumpa pregovara s njihovim glavnim pokroviteljem, Iranom, o ubrzanom napretku nuklearnog programa Teherana. Kampanja je izazvala kontroverze u Americi nakon što je otkriveno da su ministar odbrane Pete Hegseth i drugi zvaničnici koristili komercijalnu aplikaciju za razmjenu poruka Signal za objavljivanje osjetljivih detalja o napadima.

Američka Centralna komanda (CENTCOM) izjavila je:

Kako bismo sačuvali operativnu sigurnost, namjerno smo ograničili otkrivanje detalja o našim tekućim ili budućim operacijama.

Veoma smo promišljeni u našem operativnom pristupu, ali nećemo otkrivati specifičnosti o tome šta smo uradili ili šta ćemo uraditi.

CENTCOM nije odmah odgovorio na pitanja o navodnom napadu u Saadi.

U međuvremenu, američki zračni udari tokom noći s nedjelje na ponedjeljak ciljali su glavni grad Jemena, Sanu, usmrtivši najmanje osam osoba, saopštili su Huti. Američka vojska priznala je izvođenje više od 800 pojedinačnih udara tokom svoje mjesečne kampanje. Noćno saopštenje CENTCOM-a također navodi da je operacija “Rough Rider” ubila “stotine boraca Huta i brojne vođe Huta”, uključujući one povezane s njihovim programom projektila i dronova, ne identifikujući nijednog od tih zvaničnika.

Iran nesumnjivo nastavlja pružati podršku Hutima. Huti mogu nastaviti napadati naše snage samo uz podršku iranskog režima,

navodi se u saopštenju CENTCOM-a.

Nastavit ćemo pojačavati pritisak dok se cilj ne postigne, a to ostaje obnova slobode plovidbe i američko odvraćanje u regiji.

SAD ciljaju Hute zbog napada grupe na brodove u Crvenom moru, ključnoj globalnoj trgovačkoj ruti, te na Izrael. Huti su također posljednja militantna grupa u samoprozvanoj iranskoj “Osovini otpora” sposobna redovno napadati Izrael.