Foto: Pexels

Holandska vojna obavještajna služba (MIVD) upozorava: Ruska prijetnja hibridnim napadima na Evropu raste

22. Aprila 2025.,
Podijeli vijest

Rusija pojačava svoje hibridne napade s ciljem potkopavanja društva u Holandiji i njenim evropskim saveznicima, a ruski hakeri su već ciljali holandske javne službe, upozorila je u utorak holandska vojna obavještajna agencija MIVD.

U svom godišnjem izvještaju, direktor MIVD-a Peter Reesink naveo je:

Vidimo da ruska prijetnja Evropi raste, uključujući i nakon mogućeg završetka rata protiv Ukrajine.
U Holandiji smo vidjeli prvi (ruski) čin sajber sabotaže protiv javne službe, s ciljem preuzimanja kontrole nad sistemom. Bio je osujećen, ali bio je to prvi put.

MIVD nije precizirao koja je javna služba bila meta napada. Izvještaj također navodi da je agencija otkrila rusku sajber operaciju usmjerenu protiv kritične infrastrukture u Holandiji, moguće kao pripremu za sabotažu.

Definicija i primjeri hibridnih prijetnji

Zapadne zemlje posljednjih godina upozoravaju da hibridne prijetnje iz Rusije i Kine postaju sve agresivnije. Prema MIVD-u, takve prijetnje mogu obuhvatiti širok spektar aktivnosti:

  • Fizičku sabotažu kritične infrastrukture

  • Kampanje dezinformisanja

  • Špijunažu

  • Sajber napade s ciljem utjecaja na društvo ili njegovog potkopavanja

Agencija je ponovila svoja ranija upozorenja o ruskim entitetima koji mapiraju infrastrukturu u Sjevernom moru radi špijunaže i mogućih sabotaža usmjerenih na internetske kablove, te sisteme vodosnabdijevanja i energetike. Šef britanske vanjske obavještajne službe u novembru je optužio Rusiju za “zapanjujuće bezobzirnu kampanju” sabotaže u Evropi, koja uključuje sve od ponovljenih sajber napada do podmetanja požara.

Moskva je negirala odgovornost za sve takve incidente, dok Peking rutinski poriče optužbe za sajber špijunažu.

Kineska prijetnja i potreba za jačanjem odbrane

Izvještaj MIVD-a također ističe da Kina i dalje predstavlja ozbiljnu prijetnju Evropi zbog podrške ruskim ratnim naporima i agresivnog stava prema Tajvanu. Navodi se da Kina nastavlja svoje napore da dođe do zapadnog znanja putem investicija i špijunaže, posebno u holandskoj industriji poluprovodnika. Prošle godine, MIVD je izvijestio da je kineska sajber špijunaža bila obimnija nego što se prvobitno mislilo, ciljajući zapadne vlade i odbrambene kompanije.

Direktor Reesink ponovio je poruku koju dijele evropski saveznici o potrebi za bržim jačanjem vojnih kapaciteta.

Ako pogledate brzinu kojom Rusija povećava svoj vojni kompleks, svoju opremu, svoju artiljeriju, to je daleko brže nego što mi činimo u Evropi, čak i u SAD-u. To stvara neku vrstu prozora ranjivosti za nas.

Naglasio je “potrebu da ubrzamo i osiguramo da imamo isti tempo kao oni, kako bismo barem bili dovoljno odvraćajući”.