Googleov multi-milijarderski ugovor s Appleom ugrožen zbog monopola
Podijeli vijest
Savezni sudija će gotovo sigurno ciljati Googleove multi-milijarderske ugovore o pretraživaču s Appleom i drugim kompanijama kao dio rješenja za nezakoniti monopol tehnološkog giganta u oblasti online pretrage, smatraju stručnjaci za antimonopolsko pravo.
U ponedjeljak je u Washingtonu započela očekivana trosedmična sudska bitka između Googlea i Ministarstva pravde SAD-a (DOJ), koja bi mogla rezultirati ogromnim potresima za tehnološkog giganta vrijednog 1,8 biliona dolara.
Faza određivanja mjera i prijedlozi DOJ-a
Okružni sudija Amit Mehta donijet će konačnu odluku o sudbini Googlea nakon takozvane faze određivanja mjera (remedies phase) u ovom značajnom slučaju. Sudija Mehta je u avgustu presudio da je Google prekršio američke antimonopolske zakone održavajući monopol u svom poslovanju s online pretragom.
Ako Ministarstvo pravde uspije u svojim namjerama, Google bi mogao biti prisiljen:
-
Prodati svoj ključni web pretraživač Chrome.
-
Prekinuti ekskluzivne ugovore s Appleom, Mozillom, Samsungom i drugima, koji Google postavljaju kao zadani pretraživač na web pretraživačima i pametnim telefonima.
-
Dijeliti podatke o pretrazi s konkurentima.
DOJ također želi da sud prisili Google da odvoji svoj mobilni operativni sistem Android ukoliko predložene mjere ne dovedu do povećanja konkurencije na tržištu pretrage.
Šta kažu stručnjaci?
Stručnjaci za antimonopolsko pravo rekli su za Business Insider da će sudija Mehta najvjerovatnije naložiti Googleu da prekine svoje multi-milijarderske ugovore s kompanijama, uključujući Apple, o postavljanju Googlea kao zadanog pretraživača na njihovim uređajima i pretraživačima.
Neizvjesnost oko prodaje Chromea
Sudija će gotovo sigurno naložiti Googleu da prestane plaćati za ekskluzivni status zadanog pretraživača,
izjavila je Rebecca Haw Allensworth, profesorica prava na Univerzitetu Vanderbilt u Tennesseeju.
Ali mislim da još ne znamo šta tačno znači ekskluzivni status zadanog pretraživača.
Allensworth je ocijenila kao “neizvjesno” da li će sudija prisiliti Google da proda Chrome. Zahtjev za prodaju Chromea bio bi “najgori mogući scenario” za kompaniju, smatra Allensworth.
Mjere prodaje imovine smatraju se prilično jakim lijekom,
rekla je Allensworth, dodajući da mjera razbijanja kompanije “nije baš usko povezana s ponašanjem koje je predmet ovog slučaja.”
Bez obzira na sve, Allensworth vjeruje da će za Google biti određena takozvana bihevioralna mjera, što znači da će sudija zahtijevati od Googlea da promijeni način na koji ugovara poslove s distributerima poput Applea. “Mislim da jednostavno ne znamo kako će to tačno biti dizajnirano,” dodala je. Također, smatra malo vjerovatnim da bi sudija naredio Googleu prodaju i Chromea i Androida.
Tokom suđenja 2023. godine otkriveno je da je Google 2021. platio kompanijama više od 26 milijardi dolara za ugovore o pozicioniranju pretraživača. Samo Appleu je Google 2022. godine platio ogromnih 20 milijardi dolara kako bi osigurao status zadanog pretraživača u Safariju, navelo je Ministarstvo pravde. George Hay, profesor na Pravnom fakultetu Cornell i bivši glavni ekonomista antimonopolskog odjela Ministarstva pravde, istakao je da je sudija tokom suđenja pridavao “veliku važnost” činjenici da je Google plaćao Appleu milijarde, pitajući se zašto bi to radili da to ne “zaključava” korisnike.
Jasno je vjerovao da je plaćanje imalo taj efekat,
rekao je Hay, dodajući da je ukidanje tog sporazuma “najdirektniji način da se pokuša ispraviti situacija.” Međutim, Ministarstvo pravde će vjerovatno tvrditi da to nije dovoljno.
Nicholas Reese, vanredni profesor na Univerzitetu New York, rekao je da su Googleovi ekskluzivni ugovori s Appleom i drugim kompanijama “bili blizu krunskog dokaza za DOJ i druge kritičare jer navodno pokazuju otvorene pokušaje kontrole tržišta i neutralizacije konkurencije.” Reese je primijetio da je DOJ “krenuo snažno” u mjerama koje traži, ali je rekao da bi dobijanje svega vjerovatno “iznenadilo” i samu vladu. “Ne bih išao tako daleko da kažem da ćemo vidjeti svaku mjeru koju traži DOJ, ali vjerujem da će biti značajne,” rekao je.
Argumenti Googlea i Ministarstva pravde
U uvodnoj riječi u ponedjeljak, advokat Googlea John Schmidtlein nazvao je prijedlog DOJ-a:
listom želja za konkurente koji žele dobiti koristi od Googleovih izvanrednih inovacija i poslovnih tajni koje smo razvijali decenijama.
Kako je prenio The New York Times.
Potpredsjednica Googlea za regulatorne poslove, Lee-Anne Mulholland, u blog postu uoči početka saslušanja nazvala je vladin prijedlog “nepotrebnim i štetnim”. Prijedlog DOJ-a otežao bi ljudima korištenje Google pretrage, “ugrozio” privatnost i sigurnost korisnika i “sputao” način na koji kompanija razvija AI, napisala je Mulholland.
Advokat Ministarstva pravde David Dahlquist rekao je u svojoj uvodnoj riječi u ponedjeljak da sud mora spriječiti Google da koristi svoj monopol u pretrazi kako bi dominirao tržištem vještačke inteligencije.
Mjera ovog suda treba biti usmjerena ka budućnosti i ne smije ignorisati ono što je na horizontu,
rekao je Dahlquist, prenosi Times.
Google koristi istu strategiju koju je koristio za pretragu i sada je primjenjuje
na svoj AI chatbot Gemini.
Advokat Googlea je odgovorio da konkurentu Geminija, OpenAI-jevom ChatGPT-ju, ide sasvim dobro.
Očekuje se da će sudija donijeti odluku o mjerama do kraja ljeta. Google je najavio žalbu na Mehtinu presudu kojom je tehnološki gigant proglašen monopolistom. Mogle bi proći godine prije konačnog ishoda. Profesor prava na Univerzitetu Syracuse, Shubha Ghosh, rekao je za BI da što je drastičnija mjera koja se nametne, “to je veća vjerovatnoća da će biti poništena u žalbenom postupku.”