Glavni odbor SDA traži bonske ovlasti i smjene iz RS-a
Podijeli vijest
Glavni odbor Stranke demokratske akcije (SDA) pozvao je visokog predstavnika i Vijeće za implementaciju mira (PIC) da hitno upotrijebe bonske ovlasti i smijene političke nosioce iz Republike Srpske koje smatraju odgovornima za destabilizaciju ustavnog poretka i sigurnosti Bosne i Hercegovine.
Kako navode, došlo je vrijeme za odlučnu reakciju međunarodne zajednice, a posebno se insistira na tome da se arbitražnom odlukom Distrikt Brčko pripoji Federaciji BiH. Također, traže pojačano prisustvo EUFOR-a na terenu radi zaštite povratnika i podrške državnim institucijama.
U saopćenju Glavnog odbora SDA usvojeni su sljedeći ključni zaključci:
Od Tužilaštva BiH i sigurnosnih agencija se traži da hitno reaguju na, kako navode, višegodišnje napade režima Milorada Dodika, uključujući pokretanje predmeta koji su godinama bili zanemareni, poput korupcije i urušavanja bankarskog sistema u RS-u.
Traži se i hitna istraga protiv pripadnika Granične policije BiH zbog omogućavanja slobodnog kretanja osoba za kojima je izdata potjernica, uključujući Milorada Dodika i Nenada Stevandića.
Kritike su upućene i političkoj grupaciji Trojka (SDP, NiP i Naša stranka), koju SDA optužuje da svojim ustupcima dodatno ohrabruje Dodikov režim, bez jasne strategije za prevazilaženje krize.
Glavni odbor SDA daje punu podršku Klubu Bošnjaka u Domu naroda FBiH, koji traži smjenu Nikole Špirića zbog navodne zloupotrebe poslovnika, te pozivaju visokog predstavnika da interveniše.
Prijedloge HDZ-a o izmjenama Izbornog zakona smatraju neustavnim, diskriminatornim i protivnim presudama Evropskog suda za ljudska prava, uz upozorenje da se ne smije dozvoliti dodatna politizacija Centralne izborne komisije.
SDA osuđuje i izbor HDZ-ovog kandidata za sudiju Ustavnog suda FBiH, kao i nove članove Upravnog odbora FTV-a, optužujući Trojku da pri tome ignoriše Klub Bošnjaka i ustavne procedure.
Posebna kritika upućena je vlastima u Federaciji BiH i Kantonu Sarajevo, koji su, prema tvrdnjama SDA, u kratkom roku stvorili deficit i zadužili entitete u iznosima od više stotina miliona KM.
SDA traži da se spriječi isplata 100 miliona KM iz državnog budžeta firmi „Viaduct“ za dug koji duguje entitet RS, te poziva Tužilaštvo BiH da istraži odgovorne za pokušaj prenošenja tog duga na državni nivo.
Na kraju, SDA poručuje da cijenu finansijske krize i političkog haosa ne smiju plaćati građani, već oni koji su direktno odgovorni za donošenje štetnih odluka i propuštene reakcije.