Facebook ponovo testira ‘downvote’ dugme za komentare, s fokusom na ‘korisnost’
Podijeli vijest
Facebook eksperimentiše s uvođenjem “downvote” (glasaj protiv) dugmeta u sekcijama za komentare, kao dio širih napora za smanjenje neželjenog sadržaja (spam) i poboljšanje kvaliteta diskusija.
Kako je Meta objavila, ovo novo dugme, koje se trenutno testira, omogućilo bi korisnicima da anonimno označe komentare koje smatraju manje “korisnim”. Ovo je najnoviji pokušaj u nizu inicijativa kojima Mark Zuckerberg nastoji “Facebook ponovo učiniti sjajnim”.
Historijat (ne)uvođenja “dislike” dugmeta
Ideja o “downvote” ili “dislike” dugmetu nije nova. Gotovo od uvođenja legendarnog “like” dugmeta 2009. godine, korisnici su priželjkivali i njegovu suprotnost. Meta (ranije Facebook) je u prošlosti razmatrala i testirala slične opcije, ali one nikada nisu zaživjele u punom obimu.
Umjesto klasičnog “dislike” dugmeta, Facebook je 2016. godine uveo proširene “reakcije” (emoji srca, smijeha, zagrljaja, ljutnje, tuge). Geoff Teehan, tadašnji direktor dizajna proizvoda u Facebooku, objasnio je razloge za ovakvu odluku:
Prvo smo morali razmotriti koliko različitih reakcija trebamo uključiti. Ovo se može činiti kao prilično jednostavan zadatak: samo stavite palac dolje pored dugmeta ‘Like’ i pustite u rad. Međutim, nije ni blizu tako jednostavno.
Ljudima je potreban mnogo veći stepen sofisticiranosti i bogatstva u izborima koje pružamo za njihovu komunikaciju. Binarni ‘sviđa mi se’ i ‘ne sviđa mi se’ ne odražava adekvatno kako reagujemo na ogroman spektar stvari s kojima se susrećemo u stvarnom životu.
Facebook je 2017. također testirao reakciju “palac dolje” unutar Messengera, slično reakcijama koje je Apple uveo za iMessage. I Instagram je razmatrao sličnu opciju; u februaru ove godine, šef Instagrama Adam Mosseri objavio je o testiranju “downvote” opcije za komentare na toj platformi.
Šta je drugačije ovaj put?
Ključna razlika ovog testa, kako navode iz Mete, jeste eksplicitna poruka koja prati dugme. Ispod ikone za “downvote” nalazit će se tekst:
Obavijestite nas koji komentari nisu korisni.
Ovo sugeriše da je namjera fokusirana na identifikaciju irelevantnih, beskorisnih ili spam komentara, a ne na izražavanje pukog neslaganja s mišljenjem. Glasnogovornik Mete potvrdio je da je upravo ovaj fokus na “korisnost” ono što razlikuje trenutni test od ranijih pokušaja uvođenja “dislike” dugmeta.
Neizvjesna budućnost
Glavno pitanje ostaje da li će korisnici razumjeti i koristiti ovu funkciju kako je zamišljeno, ili će je ipak koristiti za izražavanje neslaganja, uprkos dodatnom pojašnjenju.
Važno je naglasiti da se radi samo o testu i da nema garancije da će “downvote” dugme biti trajno uvedeno za sve korisnike. Ovaj test dio je širih napora Mete da se bori protiv niskokvalitetnog sadržaja i sadržaja generisanog vještačkom inteligencijom (AI-slop) koji preplavljuje platformu.