Foto: Pexels

Evropska unija uvodi protumjere zbog američkih carina na čelik i aluminij

12. Marta 2025.
Podijeli vijest

Evropska komisija najavila je uvođenje protumjera kao odgovor na američke carine na uvoz čelika i aluminija iz Evropske unije (EU), koje su stupile na snagu u srijedu. Ove mjere usmjerene su na niz poznatih američkih proizvoda, uključujući motocikle, burbon i čamce, kao odgovor na ekonomsku štetu koju američke carine nanose EU.

“Žalimo zbog američke odluke o nametanju carina, koje smatramo neopravdanim i štetnim za trgovinu, poduzeća i potrošače,” navodi se u saopćenju Evropske komisije.

Od 1. aprila, EU će aktivirati suspendirane protumjere iz 2018. i 2020. godine, koje su bile usmjerene na američke proizvode vrijedne osam milijardi eura. Ove mjere predstavljaju odgovor na štetu koju su američke carine nanijele izvozu čelika i aluminija iz EU.

Uz to, Komisija je najavila i dodatne protumjere koje će stupiti na snagu sredinom aprila, nakon savjetovanja sa državama članicama i drugim dionicima. Ove nove mjere odgovaraju ekonomskom obimu američkih carina, koje utječu na više od 18 milijardi eura izvoza iz EU.

“Naše protumjere su snažne, ali proporcionalne. SAD primjenjuje carine u vrijednosti od 28 milijardi dolara, a mi odgovaramo protumjerama u vrijednosti od 26 milijardi eura,” izjavila je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Ona je istaknula da EU ostaje otvorena za pregovore, dodajući: “U svijetu prepunom geopolitičkih i ekonomskih izazova, nije u našem zajedničkom interesu opterećivati ekonomiju carinama. Spremni smo na dijalog.”

Povjesni kontekst
Prve američke carine na evropski čelik i aluminij uvele su se u junu 2018. godine, a dodatne mjere uslijedile su u januaru 2020. Kao odgovor, EU je uveo protumjere u vrijednosti 2,8 milijardi eura 2018. godine, a slične mjere primijenjene su i 2020. godine.

Preostale protumjere, koje su trebale stupiti na snagu 2021. godine, suspendirane su do 31. marta 2025. kako bi se omogućilo vrijeme za pronalaženje dugoročnog rješenja. Međutim, sadašnja situacija zahtijeva hitne korake kako bi se zaštitili interesi evropskih proizvođača i potrošača.

Ove mjere predstavljaju eskalaciju trgovinskih tenzija između EU i SAD, ali istovremeno ostavljaju prostor za daljnje pregovore i moguće rješenje koje bi bilo u interesu obje strane.