Foto: Stock exchange in Frankfurt, Germany,

Evropska tržišta se otvaraju nakon globalne rasprodaje

8. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Evropske berze su u utorak porasle u ranim znacima oporavka od globalnih rasprodaja izazvanih američkim trgovinskim carinama.

Berze u Velikoj Britaniji i širom EU bile su u pozitivnom teritoriju na početku trgovanja u utorak, jer se vratio optimizam ulagača nakon velikih padova kao rezultat najava carina Donalda Trumpa za “dan oslobođenja” prošle srijede.

Londonski FTSE 100 indeks blue-chip dionica bio je viši za 106 poena, uz rast od 1,4%, na 7811. Njemački Dax je bio viši za 1,5%, dok je francuski CAC skočio za 1,4%. Panevropski indeks Stoxx 600 porastao je za 1,4%.

Na FTSE-u, industrijske kompanije Rolls-Royce i BAE Systems su najviše porasle za 5% odnosno 4%, a slijede ih rudari, naftne kompanije i banke.

Investitori se nadaju da bi se tržište moglo stabilizirati jer su se pojavili izvještaji da će američki ministar finansija Scott Bessent voditi trgovinske pregovore s Tokijem, u znak da će Trumpova administracija biti otvorena za pregovore o carinama.

Vijest je dovela do skromnog oporavka na azijskim tržištima preko noći, predvođena japanskim dionicama. Tokijski indeks Nikkei oporavio se za 5,6%, dok je hongkonški Hang Seng indeks porastao za 1,6% nakon najvećeg pada od azijske finansijske krize 1997. godine u ponedjeljak.

Južnokorejski indeks Kospi porastao je za 0,5 posto nakon što je smanjio raniji rast od čak 2,3 posto.

Međutim, tajvanski benchmark, TWII, završio je sesiju u padu od 5%, nakon najgoreg dnevnog pada zabilježenog u ponedjeljak. Zemlja je u velikoj mjeri ovisna o izvozu čipsa i SAD su je pogodile carinom od 32%, piše Guardian.

Uprkos nekim povratcima, ostaje povećan nivo neizvjesnosti među investitorima u Aziji. Kineska vlada je rekla da će se “boriti do kraja” ako SAD nastave da eskaliraju trgovinski rat, nakon što je Trump zaprijetio dodatnim carinama od 50% ako Peking ne poništi svoje recipročne carine od 34%.

Kinesko ministarstvo trgovine obećalo je da će “odlučno preduzeti kontramjere”, dodajući da će se Kina “boriti do kraja ako američka strana bude spremna da krene pogrešnim putem”.

U Evropi, Evropska komisija je u ponedjeljak saopštila da je ponudila SAD-u tarifni sporazum “nula za nulu” na automobile i industrijsku robu nekoliko sedmica prije nego što je Trump pokrenuo svoj trgovinski rat. Komesar EU za trgovinu Maroš Šefčovič rekao je da je EU ostala otvorena za razgovore, ali da neće “beskonačno čekati”.

Matt Britzman, viši analitičar za dionice u Hargreaves Lansdownu, rekao je: “Investitori se već jednom probude s pozitivnim prizorom, s tržištima koja se otvaraju više u širokom rasponu evropskih indeksa”.

“Međutim, teško da se ovo može smatrati krajem nevolje, posebno s obzirom na to da predsjednik Trump ne pokazuje znakove ublažavanja svog stava o uočenim trgovinskim neravnotežama, budući da je udvostručio Kinu.”

Britzman je rekao da znakovi američko-japanskih trgovinskih pregovora nude “tračak nade”. “Što se prije postignu dogovori, brže će kompanije i investitori dobiti malo jasnoće”, rekao je on.

Na drugom mjestu, investicijska banka Goldman Sachs predviđa da bi sirova nafta Brent krajem 2026. mogla pasti ispod 40 dolara (31 funtu) po barelu u “ekstremnom scenariju” globalnog usporavanja BDP-a i potpunog povlačenja smanjenja proizvodnje Opec+.

Cijene nafte su u ponedjeljak dosegle najniži nivo u četiri godine, na manje od 64 dolara po barelu, ali su se u utorak malo poboljšale, za oko 1%.

Uprkos početnim znacima potencijalnog oporavka u Evropi i Aziji, američki S&P 500 indeks je u padu za više od 10% od najave tarifa. Ovo je najgori trodnevni učinak od marta 2020. u vrijeme vrhunca pandemije, navodi Deutsche Bank.

Državne obveznice su također u velikoj mjeri rasprodate u ponedjeljak, jer je prinos na 30-godišnje trezorske obveznice SAD-a porastao za 21 bazni poen, što je najveći dnevni skok od marta 2020. Prinos na desetogodišnje trezorske obveznice porastao je za čak šest baznih poena na 4,216 odsto u utorak.