Dosta vam je lozinki od 15 znakova? Microsoft ukida lozinke, i to odmah.
Podijeli vijest
Microsoft postaje još više naklonjen prijavama putem “passkey” ključeva.
Zamislite nešto što ćete pamtiti zauvijek, nešto toliko blisko vašem srcu ili mozgu da to ne biste morali zapisati da biste to zadržali u sjećanju. Morat ćete to upisivati svaki dan tijekom 30 dana. Mora imati 15 znakova, veliko slovo, malo slovo, simbol i broj. Brojevi ne smiju biti uzastopni. Ne smije biti slično ničemu što ste ikada prije rekli. Morat ćete se stalno prisjećati ovog tajnog koda ili riskirati da budete zaključani sa svakog uređaja i pretplate koji su vam potrebni.
Naravno, govorimo o vašoj lozinci, a to je noćna mora. Sada se Microsoft želi u potpunosti riješiti lozinki.
Kompanija je u ovoj sedmici objavila da će od sada svi novi Microsoftovi računi biti “standardno bez lozinke”.
Prema objavi na Microsoftovom blogu od 1. maja, ovaj je potez dio “putovanja prema prijavi bez lozinke”. Umjesto korištenja lozinke za prijavu, Microsoft želi da koristite “passkey”, koji može biti PIN ili biometrijska opcija poput prepoznavanja lica ili skeniranja otiska prsta.
“[Korisnici] koji se prijavljuju pomoću “passkey” ključeva tri su puta uspješniji u ulasku u svoj račun od korisnika lozinki (oko 98% u odnosu na 32%)”,
stoji u objavi na blogu.
“Kada koristite “passkey”, također mnogo brže ulazite u svoj račun! Prijave pomoću “passkey” su osam puta brže od lozinke i višefaktorske autentifikacije.”
Dakle, ne samo da će prijava biti manje dosadna, već će biti i učinkovitija, tvrdi Microsoft.
“Kao dio ovog pojednostavljenog korisničkog iskustva, mijenjamo zadano ponašanje za nove račune. Potpuno novi Microsoftovi računi sada će biti “standardno bez lozinke””,
napisao je Microsoft u svojoj objavi na blogu.
“Novi korisnici imat će nekoliko opcija bez lozinke za prijavu u svoj račun i nikada neće trebati upisati lozinku. Postojeći korisnici mogu posjetiti postavke svog računa da izbrišu svoju lozinku.”
Microsoft nije jedina tehnološka kompanija koja se kreće prema prijavama putem “passkey” ključeva. Amazon, Google i WhatsApp također rade na tome.