Dodik tvrdi: Slučaj ‘Viaduct’ je priča o korupciji
Podijeli vijest
Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, okarakterisao je slučaj “Viaduct” kao koruptivnu aferu, naglašavajući da Republika Srpska neće odustati od rasvjetljavanja nepravdi za koje okrivljuje advokatske kancelarije iz Banje Luke i Sarajeva. Dodik je u izjavi naveo da bi trebalo istražiti ko je kome dao novac i time nanio štetu Republici Srpskoj, ističući da slovenački “Viaduct” nije ništa uložio u sporni projekat.
On je podsjetio na pokušaje da se postigne dogovor sa slovenačkom firmom, koji su, prema njegovim riječima, bili neuspješni zbog nerealnih zahtjeva.
“Mi smo nekoliko puta pokušali da ponudimo pogodbu ‘Viaductu’, ali oni su to odbijali, tražili su enorman novac za ništa. Na osnovu čega da se to plati”,
rekao je Dodik.
Uloga advokatskih kancelarija i zaobilaženje RS
Dodik dalje tvrdi da se nakon neuspjelih pregovora pojavljuje advokatska kancelarija iz Banje Luke, za koju kaže da radi protiv interesa Republike Srpske, udružujući se sa kancelarijom iz Sarajeva. Prema njegovim riječima, ove kancelarije su, zaobilazeći institucije RS, dale određeni iznos novca “Viaductu” kako bi preuzele pravno zastupanje u ovom predmetu.
“Onda su izlobirali da BiH, mimo nas, bude zastupnik na toj arbitraži. Vašington nije bio predviđen kao arbitražno mjesto, nego ga je prihvatila BiH, nismo mi. Neko je to uradio u ime BiH, ko također dijeli novac sa ovima iz adkokatske kancelarije. Ovaj novac ne ide Viaductu, već advokatskim kancelarijama u Banjaluci i Sarajevu”,
pojasnio je Dodik.
Odgovornost prethodnih vlasti i lokalne zajednice
Predsjednik RS je podsjetio da su razgovore sa “Viaductom” prvobitno vodile vlasti SDS-a i PDP-a, te da je tadašnji premijer Pero Bukejlović bio samo “izvođač radova”. Dodik smatra da je problem nastao davanjem ugovora koji nikada nije sproveden do kraja, jer republičke vlasti nisu dobile neophodnu saglasnost lokalne zajednice. Istakao je da Skupština grada Banja Luka nikada nije dala saglasnost za izgradnju hidroelektrane nadomak grada, protiv čega je peticiju potpisalo 20.000 građana.
Dodik je kritikovao činjenicu da je Bosna i Hercegovina, bez znanja Republike Srpske, prihvatila da bude zainteresovana strana u arbitražnom procesu, gdje, kako tvrdi, niko iz BiH nije osporavao zahtjeve druge strane.
“Urađeno je ono što su tražili. Za to je neko vjerovatno dobio milione, ne znam, ali će se znati. Mi ćemo se pozabaviti tim pitanjem”,
izjavio je Dodik za RTRS.