Foto: AP Photo/Radivoje Pavicic

Dodik najavio odlazak u Moskvu 9. maja: Ponosan sam

19. Aprila 2025.,
Podijeli vijest

Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, potvrdio je svoje prisustvo na obilježavanju 80. godišnjice pobjede nad fašizmom u Moskvi, ističući da je ponosan zbog toga. Naglasio je i viđenje Rusije kao zemlje koja se zalaže za poštovanje izvornog Dejtonskog sporazuma i dogovora između entiteta i konstitutivnih naroda u Bosni i Hercegovini.

Dodik je u intervjuu za “Večernje novosti” spomenuo nedavni sastanak sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, navodeći da mu je Putin prenio detalje prethodnog razgovora sa predsjednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem, tokom kojeg je Republika Srpska bila tema. Prema Dodikovim riječima, potvrđeno je da je RS zajednički interes Srbije i Rusije, kao potpisnica i garanata Dejtonskog sporazuma.

Podršku Rusije vidi i kroz odnos sa ministrom vanjskih poslova Sergejom Lavrovom.

Naš ozbiljan prijatelj je i Sergej Lavrov koji je upoznat o svim dešavanjima ovdje i mnogo bolje razumije našu situaciju od onih koji su ovdje.

Osvrćući se na moguće reakcije zbog njegovog odlaska u Moskvu 9. maja, Dodik je kritikovao pritiske iz Evropske unije, posebno one usmjerene ka predsjedniku Srbije.

Ko su oni da to govore? Evropa mijenja narativ i sada su smislili da ne bude 9. maj Dan pobjede nad fašizmom, već da to bude Dan Evrope i ne pominju fašizam. I sad smo mi krivi što to ne prihvatamo. Nosimo se sa većim i jačim. Mislim da smo najviše krivi što ne prihvatamo njihova nametanja. Ako ne prihvatiš nepravdu onda se nepravda nije ni desila.

Ističući svoje porijeklo, naveo je da je “dijete Kozare” i da je odrastao na strahu od ustaša i Nijemaca.

Govoreći o odnosima sa Beogradom, Dodik je izrazio puno povjerenje u srbijanskog predsjednika i ocijenio saradnju kao odličnu.

Vjerujem u to da je predsjednik Vučić jedini čovjek koji može stabilizovati Srbiju i da to treba da uradi što prije.

Dotakao se i pitanja srpskog nacionalnog jedinstva, smatrajući da Srbima nije dozvoljeno da riješe svoje nacionalno pitanje i da je potrebno veće jedinstvo.

Moramo napraviti situaciju u kojoj će svi znati da mi to baš hoćemo, ali ne moramo da kažemo. Mudrost nam treba. Neprijatelj nam je često naša nemoć i manjak želje da se udružimo oko nacionalnih problema. Mi moramo da se objedinimo.

Demantovao je postojanje planova za secesiju ili nasilno odvajanje.

Mi nemamo takvih planova. Ali imamo plan da učestvujemo u političkim procesima. Zašto drugi imaju pravo da budu sa svojim narodom, a mi nemamo?

Povukao je paralelu sa ujedinjenjem Njemačke i parolom “Mi smo jedan narod”, te odbacio termin “bosanski Srbi”.

Kada ja kažem da smo mi Srbi iz Republike Srpske i Srbije isti narod odmah stigne odgovor: A ne vi ste bosanski Srbi. Ma kakvi bosanski Srbi. Mi smo Srbi.

Tvrdio je da je taj naziv proistekao iz, kako je rekao, “lažnog ratnog narativa” kreiranog u Sarajevu 1993. godine prilikom preimenovanja Muslimana u Bošnjake.

Iako je Alija Izetbegović bio protiv naziva Bošnjaci prezentovano mu je u Sarajevu u hotelu Holidej in da kad muslimani postanu Bošnjaci onda će Srbi postati bosanski Srbi, a Hrvati bosanski Hrvati. To je lažni ratni narativ koji se i danas gura o bosanskim Srbima kao lošim momcima.

Komentarišući sudski proces koji se vodi protiv njega, Dodik je izrazio pesimizam u pogledu ishoda žalbe, tvrdeći da je unaprijed osuđen.

Šta ima da očekujem? … To je presuda koju je smislio bivši američki ambasador u BiH Majkl Marfi zajedno sa sarajevskom čaršijom.

Optužio je “sarajevsku priču” za kontinuirane antisrpske aktivnosti, od prijeratnog perioda do danas, uključujući, kako tvrdi, uništavanje srpskih interesa i poslova u Federaciji BiH.

I kad kažem možete da radite u Srpskoj, ali dozvolite i nama da radimo u Federaciji BiH, onda odmah ide priča kako nekog protjerujem.