Demonstranti u Beogradu tvrde da je MUP Srbije koristio zvučne topove za razbijanje protesta
Podijeli vijest
U jednom dijelu Beograda, gdje su studenti i građani blokirali saobraćaj, prema tvrdnjama okupljenih, pripadnici MUP-a Srbije upotrijebili su snažne zvučne talase kako bi prekinuli minut šutnje. Na snimcima objavljenim na društvenim mrežama vidi se kako veća grupa ljudi panično bježi prema krajevima ulice uslijed udara akustičnih talasa.
Okupljeni su naveli da tokom ranijih protesta nisu osjetili ovakav udar, te tvrde da je ovo prvi put da je MUP Srbije zvanično koristio akustične ili zvučne topove za razbijanje demonstracija.
Šta su zvučni topovi i kako djeluju?
Tehnologija LRAD (Long-Range Acoustic Device), poznata kao akustični uređaj velikog dometa, radi na principu emitovanja usmjerenih zvučnih frekvencija koje mogu uzrokovati dezorijentaciju, paniku i nelagodu. Ovakvi uređaji se često koriste u vojnim operacijama, ali su u mnogim zemljama zabranjeni zbog potencijalnih negativnih posljedica po zdravlje.
Zvanični domet ovih uređaja kreće se između 300 i 4000 metara, dok se za policijske svrhe obično koriste na frekvencijama od oko 136 decibela. Ljudsko uho može osjetiti bol već pri 120 dB, a buka jača od 90 dB može biti opasna bez zaštitnih slušalica.
Iako proizvođači tvrde da nema dugoročnih posljedica po zdravlje, zvučni topovi su u nekim državama zabranjeni za upotrebu protiv civila. U vojnim jedinicama koriste se za zaštitu objekata i brodova, ali sa mnogo snažnijim efektima od onih namijenjenih policijskim snagama.
Demonstranti u Beogradu sada zahtijevaju objašnjenje od vlasti o tome da li je MUP zaista koristio ovu tehnologiju i pod kojim uslovima.