Danski vojnici idu u Ukrajinu na obuku, Rusija upozorava: “Bit će legitimne mete”
Podijeli vijest
Danska planira poslati svoje vojnike u Ukrajinu kako bi iz prve ruke učili o savremenim metodama ratovanja, posebno dronovima, a ova odluka izazvala je oštru reakciju Rusije koja je poručila da će takvi ciljevi biti legitimne mete.
Komandant danskih oružanih snaga, general-major Peter Boysen, izjavio je za državnu televiziju TV 2 da će danski vojnici, bez naoružanja, biti raspoređeni u zapadni dio Ukrajine radi obuke iz oblasti upotrebe dronova. Taj dio zemlje je daleko od linije fronta, ali i dalje povremeno izložen ruskim raketnim napadima dugog dometa.
“Šaljemo timove da direktno vide iskustva koja su Ukrajinci stekli,” rekao je Boysen, prema prevodu koji je prenio Kyiv Independent.
“Ne idu tamo da aktivno učestvuju u borbama,” dodao je.
Prema njegovim riječima, vojnici i instruktori bi pohađali kurseve koji bi trajali jednu do dvije sedmice, a obuka bi mogla početi već ovog ljeta. Broj vojnika koji će biti poslan još nije utvrđen.
Ruski ambasador u Danskoj, Vladimir Barbin, rekao je za TV 2 da je ova odluka provokacija i da će dodatno uvući Dansku u sukob:
“Objekti poput štabova, centara za obuku i obrazovanje, kao i lokacije vojnog osoblja i opreme, bez obzira na to da li su duboko unutar Ukrajine ili na liniji fronta, predstavljaju legitimne ciljeve.”
Rusija je i ranije iznosila slične prijetnje prema zapadnim objektima u Ukrajini, uključujući i fabriku njemačkog Rheinmetalla, ali do sada nisu potvrđeni napadi na te ciljeve.
Boysen je dodao da je Ukrajina razvila snažne sisteme za rano upozorenje i skloništa, te podsjetio da je i sam boravio u skloništu tokom nedavne posjete Kijevu.
Obuka iz dron rata
Ukrajina je postala globalni lider u upotrebi dronova u borbenim operacijama, razvijajući inovativne taktike, vrste dronova i metode protivmjera, što izaziva veliko interesovanje Zapada.
“U 42 godine službe nisam vidio ovako brz razvoj kao kod bespilotnih sistema i taktika,” rekao je Boysen.
“Možemo mnogo naučiti iz borbenog iskustva koje su Ukrajinci stekli. Jasno je da se oslanjamo na njihovo znanje kako bismo unaprijedili vlastite sposobnosti.”
Naglasio je da je projekt započeo na osnovu poziva glavnog ukrajinskog komandanta, Oleksandra Sirske.
Dronovi su, prema njegovim riječima, odgovorni za više od 70% ukrajinskih borbenih uspjeha, a zemlja je proizvela i većinu od 1,5 miliona dronova koje je nabavila prošle godine – čak 96% njih je ukrajinskog porijekla.
Šira slika budućih sukoba
Potencijalni sukob između Rusije i Zapada mogao bi izgledati značajno drugačije od trenutnog rata u Ukrajini, ali eksperti se slažu da će dronovi igrati ključnu ulogu u budućim ratovima.
Danski ministar odbrane Troels Lund Poulsen rekao je u februaru da Zapad ima priliku učiti iz ukrajinskog iskustva, ne samo po pitanju dronova, već i brzine proizvodnje oružja i prilagođavanja taktikama.
“Imamo mnogo toga za naučiti, posebno u pogledu taktike,” kazao je Poulsen.
Danska je već povećala svoja ulaganja u odbranu i postala je druga zemlja u Evropi po izdvajanju pomoći Ukrajini u odnosu na svoj BDP. Također, igra ključnu ulogu u opskrbi Ukrajine naprednim oružjem poput F-16 borbenih aviona.
Poulsen je pozvao saveznike da dodatno pojačaju podršku:
“Moramo osigurati da Ukrajina dobije ono što će joj biti potrebno u budućnosti.”