Cijene nafte nastavile rast zbog strahova od smanjenja ponude
Podijeli vijest
Cijene nafte su u utorak blago porasle, nakon prijetnji američkog predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju sekundarnih tarifa na rusku naftu i napadima na Iran, iako su brige o utjecaju trgovinskog rata na globalni ekonomski rast ograničile rast cijena.
Fjučersi na Brent naftu porasli su za 21 cent, ili 0,3%, na 74,98 dolara po barelu, dok su fjučersi na američku naftu West Texas Intermediate porasli za 22 centa, ili 0,3%, na 71,70 dolara. U ponedjeljak su se ugovori smirili na najvišim razinama u posljednjih pet sedmica.
“Rizici u kratkom roku su usmjereni na rast, jer prijetnje SAD-a o sekundarnim tarifama na rusku i iransku naftu natjeravaju tržište da cijeni rizike od smanjenja ponude nafte”, izjavio je Yeap Jun Rong, tržišni strateg iz IG.
Međutim, šira tema još uvijek uključuje zabrinutosti o predstojećim tarifama koje bi mogle utjecati na globalnu potražnju, kao i mogućnosti povećanja ponude od strane OPEC+ i SAD-a, dodao je Yeap.
Anketom Reutersa među 49 ekonomista i analitičara u martu predviđeno je da će cijene nafte ostati pod pritiskom ove godine zbog američkih tarifa i ekonomskih usporavanja u Indiji i Kini, dok OPEC+ planira povećati proizvodnju.
Sporiji globalni rast mogao bi smanjiti potražnju za gorivom, što bi moglo nadoknaditi svako smanjenje ponude zbog prijetnji Trumpa.
Nakon što su Trumpove prijetnje prvobitno povećale cijene u ponedjeljak, trgovci su za Reuters izjavili da smatraju da su upozorenja prema Rusiji, barem za sada, samo prijetnja.
Trump je u nedjelju za NBC News izjavio da je jako ljut na ruskog predsjednika Vladimira Putina i da će uvesti sekundarne tarife od 25% do 50% na kupce ruske nafte ako Moskva pokuša blokirati napore za okončanje rata u Ukrajini.
Tarife na kupce nafte iz Rusije, drugog najvećeg svjetskog izvoznika nafte, poremetile bi globalnu ponudu i naštetile najvećim kupcima Moskve, Kini i Indiji.
Trump je također prijetio Iranu sličnim tarifama i bombardiranjima ako Teheran ne postigne dogovor s Bijelom kućom o svom nuklearnom programu.
“Za sada, čini se da su to samo prijetnje prema Rusiji i Iranu. Međutim, ako to postane stvarnost, moglo bi stvoriti mnogo rizika na tržištu, s obzirom na značajne količine izvoza nafte iz obje zemlje”, rekli su strategisti ING-a u utorak.
Tržište će pratiti tjedne podatke o zalihama od strane američke industrijske organizacije American Petroleum Institute, koji će biti objavljeni kasnije u utorak, pred službene statistike od strane Ureda za informaciju o energiji u srijedu.
Pet analitičara koje je anketirao Reuters procijenilo je da su američke zalihe nafte pale za oko 2,1 milion barela u sedmici koja je završila 28. marta.