‘Buy Canadian’ pokret pogađa američke kompanije
Podijeli vijest
Rastući pokret “Buy Canadian” izaziva zabrinutost među američkim kompanijama koje su računale na kanadsko tržište za plasman svojih proizvoda. Sve veći broj maloprodajnih lanaca u Kanadi odlučuje se za domaće proizvode, dok se američka roba sve češće uklanja s polica.
Jedna od pogođenih kompanija je Parasol Co iz Kalifornije, koja proizvodi pelene i maramice za bebe. Njihov dogovor o proširenju prodaje u Kanadi zaustavljen je početkom marta, kada im je distributer, pod pritiskom maloprodajnih lanaca, poručio da pauziraju lansiranje američkih brendova.
“To je vrsta poremećaja koju nikada nismo očekivali”, rekla je direktorica kompanije Jessica Hung.
Kanadski potrošači sve više biraju lokalne proizvode, što je dodatno potaknuto tarifama koje je administracija predsjednika Donalda Trumpa nametnula Kanadi. Trump je uveo carinu od 25% na čelik i aluminij iz Kanade, uz prijetnje dodatnim sankcijama, što je izazvalo snažan odgovor među kanadskim kupcima.
Ovaj trend ne pogađa samo pelene – američki proizvođači pića i citrusnog voća također se suočavaju s otkazivanjem narudžbi. Proizvođač Jack Daniel’s viskija, Brown-Forman, saopćio je da uklanjanje američkih burbona i viskija iz kanadskih prodavnica predstavlja ozbiljan udarac, čak i gori od kanadskih protutarifa.
Osim toga, izvoznici citrusnog voća iz Kalifornije tvrde da su njihove narudžbe iz Kanade već otkazane. Slično tome, proizvođač kombucha napitaka GT’s Living Foods iz Los Anđelesa bilježi smanjenje narudžbi od velikih kanadskih trgovinskih lanaca poput Walmarta i Loblaw’sa.
Kanadski trgovci ističu da prioritet daju domaćim proizvodima, ali naglašavaju da će nastaviti s uvozom američke robe dok god to ekonomske prilike dopuštaju.
S druge strane, kanadski proizvođači vide priliku u ovoj promjeni. Kompanija Irving Personal Care, jedini proizvođač pelena u Kanadi, izvijestila je o četverostrukom povećanju sedmičnih isporuka, dok se lokalni proizvođači sredstava za čišćenje i parfema nadaju boljoj prodaji zbog smanjenja američke konkurencije.
Dok se trgovinske tenzije između SAD-a i Kanade nastavljaju, jasno je da promjene u potrošačkim navikama uveliko utiču na tržište i kompanije s obje strane granice.