Foto: Reuters

Broj žrtava zemljotresa u Mjanmaru premašio 1.600, vojna hunta dozvolila stranim spasiocima ulazak u zemlju

29. Marta 2025.
Podijeli vijest

Mjanmarske vojne vlasti dozvolile su ulazak stotinama stranih spasilaca u subotu nakon što je zemljotres jačine 7,7 stepeni po Richteru usmrtio više od 1.600 ljudi, što ga čini najsmrtonosnijom prirodnom katastrofom u ovoj osiromašenoj zemlji pogođenoj građanskim ratom u posljednjih nekoliko godina.

Razorni potres, koji je pogodio zemlju u petak, izazvao je kolaps aerodroma, mostova i puteva, dodatno pogoršavajući situaciju u državi koju već godinama razara oružani sukob.

Prema podacima mjanmarske vojne vlade, broj poginulih je dostigao 1.644, prenosi BBC Burmese. U susjednom Tajlandu, gdje se potres osjetio i izazvao rušenje nebodera u Bangkoku, poginulo je najmanje devet osoba.

U Mandalaju, drugom po veličini gradu u Mjanmaru, preživjeli su u petak pokušavali spasiti zarobljene ljude rukama, budući da nije bilo teške mašinerije niti pomoći vlasti.

Stručnjaci upozoravaju na hiljade žrtava

Američka geološka služba (USGS) predviđa da bi broj poginulih u Mjanmaru mogao premašiti 10.000, dok bi ekonomski gubici mogli nadmašiti godišnji BDP zemlje.

Dan nakon što je vojna hunta rijetko zatražila međunarodnu pomoć, vođa hunte, general Min Aung Hlaing, posjetio je Mandalaj, koji je među najteže pogođenim područjima.

Zatvoreni aerodromi i uništena infrastruktura

Prema podacima opozicione Nacionalne vlade jedinstva (NUG), potres je oštetio najmanje 2.900 zgrada, 30 puteva i sedam mostova.

„Zbog velikih oštećenja, međunarodni aerodromi u Nejpjidou i Mandalaju privremeno su zatvoreni“, saopštio je NUG. Kontrolni toranj aerodroma u glavnom gradu Nejpjidou se srušio, čime je aerodrom postao neoperativan.

Međunarodna pomoć stiže u Mjanmar

Prvi spasilački timovi iz Kine sletjeli su u Jangon, komercijalnu prijestolnicu Mjanmara, odakle će autobusima krenuti prema pogođenim područjima. Predsjednik Kine, Si Đinping, razgovarao je s liderom hunte i najavio pomoć od 13,77 miliona dolara u vidu šatora, ćebadi i medicinskih potrepština.

Indija je također poslala humanitarnu pomoć avionima i brodovima sa 40 tona zaliha. Pomoć su poslale i Rusija, Malezija i Singapur, dok je Južna Koreja obećala dva miliona dolara humanitarne pomoći putem međunarodnih organizacija.

U Bangkoku potraga za preživjelima ispod ruševina

U Bangkoku, gdje se urušio neboder u izgradnji, spasioci nastavljaju potragu za 47 osoba koje su ostale zarobljene ispod ruševina. Tajlandski ministar Anutin Čarnvirakul izjavio je da su u potragu uključeni svi dostupni resursi, uključujući pse tragače, dronove i bagere.

Mnogi stanovnici pogođenih područja u Mjanmaru očajnički traže pomoć, ali su spasioci preplavljeni razmjerima katastrofe.

„Mnogi su zarobljeni, ali nema pomoći jer nema dovoljno ljudi, opreme ili vozila“, rekao je jedan stanovnik Mandalaja.