Foto: GI

Bivši direktor Intela otkriva dva ključna razloga uspjeha Nvidije

22. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Pat Gelsinger, bivši izvršni direktor Intela, istakao je da Nvidia, jedan od najvećih konkurenata njegove nekadašnje kompanije, radi dvije stvari izuzetno dobro kako bi ostala ispred konkurencije.

Gelsinger, koji je vodio Intel do decembra prošle godine, pohvalio je Nvidijinu sposobnost izvršavanja planova i izgradnju konkurentske prednosti oko svojih proizvoda za vještačku inteligenciju (AI). Ovo je izjavio gostujući u epizodi emisije “Opening Bid” na Yahoo Finance.

Odlično izvršavanje i konkurentske prednosti

Prvi ključni faktor, prema Gelsingeru, jeste način na koji suosnivač i izvršni direktor Nvidije, Jensen Huang, vodi kompaniju.

Izuzetno se izvršavaju.

Rekao je Gelsinger.

Na kraju dana, Jensen je fokusiran — tjera svoje timove da ostanu na čelu.

Gelsinger je dodao da je Nvidia uspjela “snažno trčati kako bi ostala na čelu” na tržištu silicijumskih AI akceleratora. Tržište AI čipova, koje proizvode Nvidia, Intel i drugi, doživjelo je procvat zahvaljujući ogromnim ulaganjima velikih kompanija i eksploziji AI startupa.

Ne mogu baciti kamen, a da ne pogodim novi AI startup u Bay Area.

Prokomentarisao je Gelsinger.

Druga stvar koju Nvidia radi dobro, prema Gelsingeru, jeste izgradnja “značajnih konkurentskih rovova” (meaningful moats). U poslovnom svijetu, ‘rov’ (moat) se odnosi na održivu prednost koja štiti kompaniju od konkurencije. Gelsinger je pohvalio Nvidijine prednosti na proizvodima kao što su NVLink, tehnologija koja omogućava povezivanje više grafičkih procesora (GPU) unutar servera, i CUDA, koja ubrzava računarske aplikacije koristeći GPU.

Izazovi za Intel

Gelsinger je radio u Intelu 30 godina prije nego što je prešao na izvršne pozicije u Dellu i VMwareu. Vratio se kao izvršni direktor Intela 2021. godine, da bi iznenada napustio tu poziciju u decembru prošle godine. Sada je generalni partner u kompaniji rizičnog kapitala Playground.

Intel je bio dominantni proizvođač čipova u Silicijumskoj dolini tokom 2000-ih. Međutim, izgubio je tlo pod nogama u odnosu na Nvidiju, Samsung i nekoliko tajvanskih i američkih igrača, propustivši ključne tehnološke trendove poput uspona iPhonea i, nedavno, naglog porasta potražnje za vještačkom inteligencijom. Kompanije poput Microsofta i Googlea počele su dizajnirati vlastite čipove, dodatno smanjujući Intelovu bazu kupaca.

Cijena dionica Intela pala je za skoro 50% tokom 2024. godine dok se kompanija suočavala s izazovima, uključujući milijarde dolara gubitaka. Gelsinger je na to odgovorio masovnim otpuštanjima i programima dobrovoljnog odlaska.

Novi izvršni direktor američkog proizvođača čipova, veteran elektronske industrije Lip-Bu Tan, preuzeo je operacije u martu i priznao nedavne nedostatke Intela u svom prvom javnom nastupu kao CEO.