Bivši agenti MI6, ruski oligarsi i iranski moćnici: Šta se dešava u Londonu je zastrašujuće
Podijeli vijest
U samom srcu Londona razvija se sve moćnija – i gotovo nevidljiva – industrija privatnih obavještajnih agencija. Smještene među luksuznim zgradama elitnog Mayfaira, ove firme sarađuju s advokatima, korporacijama, bogatim pojedincima, pa čak i stranim državama. Britanske sigurnosne službe, političari i organizacije za ljudska prava sve su zabrinutiji.
Upozorava se da strane sile koriste ove agencije za „prljave poslove“ – poput praćenja i uznemiravanja političkih disidenata koji su u Ujedinjenom Kraljevstvu potražili utočište.
Industrija bez nadzora
Izvori koji su radili u ovom sektoru ili bili njegove mete, navode da sektor gotovo da nema nikakvog nadzora.
„Industrija funkcioniše potpuno nezavisno, ugrožavajući privatnost, ljudska prava i samu demokratiju“, upozorava Ilia Siatitsa iz organizacije Privacy International.
„Zastrašujuće je što svako ko ima dovoljno novca može naručiti špijuniranje ili prikupljanje informacija – bez ikakve kontrole.“
Od hladnog rata do privatnog biznisa
London je postao svjetska prijestonica privatnih špijunskih firmi, dijelom zbog kulturološke fascinacije britanskim špijunima iz filmova i romana. Bivši agenti MI6, pa čak i bivši šefovi službi, osnivaju ili savjetuju ove firme. Iako se rijetko javno predstavljaju kao bivši špijuni, njihovo prisustvo uliva povjerenje bogatim klijentima iz inostranstva.
„Imate lorda ovdje, damu ondje, bivšeg šefa agencije… Ako dolazite iz Ukrajine ili Indonezije – to vam izgleda uvjerljivo“, navodi jedan izvor.
Nadzor, manipulacije i sudski dokazi
Osim klasičnih provjera, agencije često rade na prikupljanju dokaza za sudske procese – uključujući pronalazak svjedoka i diskreditaciju protivnika. Neki koriste i krajnje upitne metode: špijuniranje, krađu podataka, hakiranje, pa čak i krivotvorenje.
Primjer: Izraelska firma Black Cube postala je poznata nakon što su njihovi agenti, pod lažnim identitetima, špijunirali žrtve Harveya Weinsteina. Danas i dalje posluju u Londonu.
Ponekad se čak i ilegalno prikupljeni podaci „peru“ i predstavljaju sudu kao informacije dobivene od „anonimnih zviždača“.
„Najgore je što se sve to radi uz blagoslov advokatskih firmi. Uvijek postoji advokat koji potpiše takvu praksu – ili svjesno zatvori oči“, kaže jedan bivši insajder.
Meta: novinari, disidenti, zviždači
Posljedice su lične i ozbiljne. Jedan novinar opisao je kako su mu agenti nadgledali dom, lažno se predstavljali njegovoj banci i hakirali mu telefon. Drugi je rekao da je njegova porodica bila pod prismotrom i izložena personaliziranim hakerskim napadima.
Na platnom spisku ruskih i iranskih moćnika
Mnoge od ovih agencija angažuju bogati klijenti iz bivšeg SSSR-a, a ponekad čak i direktno strane vlade. Britanski šef MI5 Ken McCallum upozorio je da Rusija i Iran sve češće koriste privatne agencije za svoje operacije.
U jednom slučaju, operativac iranskog režima – koji je sada među najtraženijima na FBI-jevoj listi – unajmio je britansku agenciju kako bi nadzirala iranskog novinara u Londonu, lažno se predstavljajući kao biznismen iz Dubaija.
Britanske vlasti nisu potvrdile identitet agencije niti eventualne kazne.
Pozivi na reformu – bez rezultata
Uprkos brojnim pozivima na regulaciju, industrija i dalje funkcioniše bez značajne kontrole. Nova pravila koja bi obavezala agencije da prijave saradnju sa stranim vlastima stupaju na snagu tek u oktobru 2025, a njihova efikasnost ostaje upitna.
„Kad se sve iznese na svjetlo dana – više se pazi“, kaže jedan izvor.
„Ali iskreno, mnoge od kriminalnih praksi koje vidimo već 20 godina – mogle bi nestati jedino uz stvarni nadzor.“
Ipak, drugi smatra da se ništa neće promijeniti:
„Regulatorna tijela su preslaba. Šanse da novi sistem išta promijeni? Apsolutno nikakve.“