Foto: AA

Bivša inženjerka Tesle tvrdi: Musk prijetio deportacijom tima zbog ukazivanja na problem s kočnicama

23. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Bivša inženjerka Tesle, Cristina Balan, optužila je kompaniju da je prijetila deportacijom članova njenog tima nakon što je 2014. godine direktno iznijela zabrinutost izvršnom direktoru Elonu Musku u vezi sa sigurnosnim problemom kočnica.

Balan tvrdi da je otpuštena nakon što je informisala Muska o svojoj zabrinutosti da bi se tepisi u podu vozila Modela S mogli saviti ispod papučica, predstavljajući time veliku opasnost po kočenje. Prema njenim riječima, ona je samo slijedila Muskove upute iz emaila poslanog svim zaposlenima 2013. godine, u kojem ih je ohrabrio da mu se direktno obrate ako smatraju da je to:

najbrži način da se riješi problem za dobrobit cijele kompanije.

Kako navodi Electrek.

Umjesto da sasluša njenu zabrinutost, Balan kaže da je tim Teslinih advokata zaprijetio deportacijom članovima njenog tima koji su čekali odobrenje za zelene karte, ukoliko ona odmah ne podnese ostavku – što je i učinila, u znak protesta. Članovi tima su stali iza njene odluke da upozori na problem sa podnim tepisima.

Bivša inženjerka, koja je u remisiji od raka dojke u trećem stadijumu, nazvala je Muska:

monstrumom

i

čistim zlom

u intervjuu za The Times of London, otkrivajući da proširuje svoju već višegodišnju pravnu bitku protiv nestalnog izvršnog direktora i njegove automobilske kompanije.

Obrazac ponašanja ili izolovan slučaj?

Ovo je još jedan primjer gdje zaposleni Tesle postaju žrtve Muskovog ozloglašeno osvetoljubivog i nepredvidivog stila upravljanja. Radnici su se suočavali s nesigurnim radnim uslovima, dugim radnim vremenom, raširenim rasizmom, masovnim otpuštanjima i odmazdom od strane viših rukovodilaca.

Musk je stekao reputaciju otpuštanja zaposlenih koji izraze svoje mišljenje. Primjera radi, prošle godine je otpustio cijeli tim od 500 radnika zaduženih za Supercharger mrežu punjača, što je zbunilo investitore. Prema riječima zaposlenih, bivša šefica odjela za punjenje električnih vozila, Rebecca Tinucci, naljutila ga je tokom sastanka neposredno prije nego što je tim otpušten.

Dugogodišnja pravna bitka

Balan je više od decenije upletena u komplikovanu pravnu bitku. Nakon što je otpuštena, Tesla ju je javno optužila za pronevjeru sredstava kompanije za takozvani “tajni projekat”, optužbe koje je ona više puta negirala. Incident ju je motivisao da 2019. godine tuži Teslu za klevetu. Međutim, arbitar je presudio u korist proizvođača automobila zbog kalifornijskog zakona o zastari.

Tesla je potom pokušala potvrditi arbitražnu odluku vraćanjem slučaja pred okružni sud u Kaliforniji. Ali Balan je prošle sedmice dobila žalbu protiv te odluke, otvarajući nove pravne mogućnosti za njen slučaj.

Nadamo se da ćemo pokrenuti novu tužbu i da ćemo imati priliku da se suočimo s Elonom Muskom pred porotom i sudijom.

Izjavila je za BBC.

Ostaje da se vidi kako će se pravni spor završiti, a stručnjaci se slažu da će vjerovatno proći dosta vremena dok bitka ne dođe do svog zaključka. Za mnoge od njih, Teslino osvetoljubivo ponašanje nije ništa novo.

Tesla je među mnogim korporacijama koje prisiljavaju zaposlene i klijente na netransparentne arbitražne procese i primjenjuju agresivne strategije odmazde protiv zaposlenih koji izraze kritiku korporativnih praksi.

Rekla je za BBC profesorica sa Stanforda, Anat Admati.

Advokat Cristine Balan, Bill Moran, obećao je da će “oživjeti” slučaj, navodeći u izjavi:

uvjereni smo da joj možemo osigurati ili novu arbitražu ili alternativno suđenje na sudu kako bi njen slučaj bio saslušan po meritumu nakon toliko godina.