Automobili iz ovih zemalja često imaju vraćenu kilometražu
Podijeli vijest
Malo je automobila koji cijeli svoj vijek provedu u jednoj zemlji – nakon nekoliko godina mnogi završe na izvozu, gdje pronalaze nove vlasnike. Na Balkanu, većina polovnih automobila dolazi iz Italije i Francuske, ali nova analiza kompanije carVertical upozorava na moguće prevare povezane s ovim uvozom.
Prema njihovom istraživanju za 2024. godinu, vozila uvezena iz Zapadne Evrope često su podložna manipulacijama s kilometražom ili imaju skrivene kvarove. Od svih automobila koje su analizirali, 20,7% dolazi iz Italije, 20% iz Francuske, 11% iz Njemačke, 10,4% iz Švicarske i 7,4% iz Belgije.
“Italijanske i francuske marke kao što su Fiat, Renault i Peugeot izuzetno su popularne u Srbiji, što objašnjava zašto toliko vozila potiče sa tih tržišta. Italija, konkretno, nudi stabilnu ponudu polovnih vozila, dok Francuska ima dobro održavana vozila iz lizinga koja pronalaze put do kupaca u Istočnoj Evropi”, izjavio je Matas Buzelis iz carVerticala.
Njemačka i Švicarska poznate su po pouzdanim vozilima sa urednom servisnom historijom, dok su automobili iz Belgije i Holandije cijenjeni zbog strogih pravila o održavanju.
Ipak, Buzelis upozorava da je potreban dodatni oprez:
“Veliki broj uvezenih vozila ima falsifikovanu kilometražu ili skrivene nedostatke. Za popravku se često koriste jeftini, neoriginalni dijelovi koji kasnije mogu uzrokovati ozbiljne probleme.”
Prema podacima carVerticala, uvoz iz Slovenije bilježi najveći postotak vraćene kilometraže (6,8%), dok Italija (6,7%), Holandija (6,1%), Njemačka (5,1%) i Švicarska (3,6%) slijede.
Buzelis naglašava da je teško utvrditi gdje je manipulacija izvršena jer domaći prodavci često dodatno “dotjeruju” kilometražu radi veće zarade.
“Nepostojanje jedinstvene baze podataka o historiji vozila između različitih zemalja pogoduje nepoštenim prodavcima. Kupci često nisu ni svjesni da vozilo koje kupuju ima izmijenjene podatke o kilometraži, nesrećama ili krađama.”
Savjet kupcima je da, pored provjere digitalne historije automobila, svakako posjete mehaničara kako bi se utvrdilo stvarno stanje vozila.
Istraživanje je obuhvatilo podatke od 1. januara do 31. decembra 2024. godine, a analizirana su vozila po zemlji porijekla, pri čemu je utvrđen procenat i rang zemalja s najvećim rizikom od prevara sa kilometražom.