Foto: Pixabay

Astronomi uočili jake indicije života van našeg solarnog sistema

17. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Naučnici tvrde da su na džinovskoj planeti K2-18 b, udaljenoj 124 svjetlosne godine od naše planete, pronašli do sada najsnažnije naznake mogućeg postojanja vanzemaljskog života. Posmatranja izvršena pomoću svemirskog teleskopa James Webb otkrila su hemijske tragove dva jedinjenja koja su na Zemlji poznata isključivo kao produkti bioloških procesa, prenosi Guardian.

Detekcija dimetil sulfida (DMS) i dimetil disulfida (DMDS) ne predstavlja konačan dokaz vanzemaljske biološke aktivnosti, ali bi mogla značajno približiti odgovor na fundamentalno pitanje jesmo li sami u svemiru.

Profesor Nikku Madhusudhan, astrofizičar sa Univerziteta u Kembridžu koji je vodio ova posmatranja, ističe značaj otkrića:

„Ovo je do sada najjači dokaz za biološku aktivnost izvan Sunčevog sistema.“

Ipak, on poziva na oprez:

„Veoma smo oprezni. Moramo da se zapitamo da li je signal stvaran i šta znači.“

Madhusudhan dodaje o potencijalnom istorijskom značaju ovog momenta:

„Decenijama od sada, možda ćemo se osvrnuti na ovaj trenutak i prepoznati da je to bilo kada je živi univerzum došao na dohvat ruke. Ovo bi mogla biti tačka preokreta, gdje je odjednom fundamentalno pitanje da li smo sami u univerzumu ono na koje možemo da odgovorimo.“

Skepticizam i karakteristike planete K2-18 b

Uprkos entuzijazmu, postoje i skeptični glasovi u naučnoj zajednici. Postavljaju se pitanja o tome da li su opšti uslovi na planeti K2-18 b zaista pogodni za razvoj života, kao i da li se DMS i DMDS – jedinjenja koja na Zemlji u velikoj mjeri proizvodi morski fitoplankton – mogu sa sigurnošću smatrati biosignaturama, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Planeta K2-18 b nalazi se u sazvježđu Lava. Skoro je devet puta masivnija od Zemlje i ima prečnik 2,6 puta veći od naše planete. Kruži oko svoje zvijezde, hladnog crvenog patuljka (manjeg od polovine Sunca), unutar takozvane nastanjive zone – područja gdje uslovi potencijalno dozvoljavaju postojanje tečne vode.

Nakon što je svemirski teleskop Hubble 2019. godine navodno detektovao vodenu paru u atmosferi K2-18 b, planeta je proglašena „najnaseljivijim poznatim svijetom“ izvan Sunčevog sistema. Kasnija posmatranja Madhusudhanovog tima 2023. godine pokazala su da je signal vjerovatnije poticao od metana. Ipak, oni i dalje tvrde da profil planete odgovara svijetu prekrivenom ogromnim, dubokim okeanom, što je teza koja je i dalje predmet naučne debate.