Foto: REUTERS

Appleove dionice pale uprkos dobrim rezultatima

prije 22 h
Podijeli vijest

Tehnološki gigant Apple objavio je finansijske rezultate za drugi kvartal fiskalne 2025. godine koji su nadmašili očekivanja analitičara. Međutim, uprkos solidnim brojkama, dionice kompanije zabilježile su pad od skoro 4% u trgovanju nakon zatvaranja berze. Glavni razlozi za zabrinutost investitora su pad prodaje na ključnom kineskom tržištu i neizvjesnost oko američkih carina.

Rezultati bolji od očekivanih, ali Kina koči rast

Appleov ukupni prihod u tromjesečju koje je završilo u martu porastao je za 5% na godišnjem nivou, dostigavši 95,4 milijarde dolara (84,4 milijarde eura), što je više od predviđenih 94,6 milijardi dolara. Zarada po dionici iznosila je 1,65 dolara (1,46 eura), također nadmašivši očekivanja od 1,62 dolara.

Danas Apple izvještava o snažnim kvartalnim rezultatima, uključujući dvocifreni rast u Uslugama,

izjavio je CEO Tim Cook.

Bili smo sretni što smo dočekali iPhone 16e u našoj liniji, te predstavili moćne nove Macove i iPade koji koriste izvanredne mogućnosti Apple silicija. I bili smo ponosni što smo objavili da smo smanjili naše emisije ugljika za 60 posto u posljednjoj deceniji.

Međutim, slika nije potpuno ružičasta. Prihodi iz šire regije Kine pali su za 2,3% na godišnjem nivou, na 16 milijardi dolara (14 milijardi eura), nastavljajući negativan trend iz prethodnog kvartala kada je pad iznosio 11%. Ove brojke odražavaju sve jaču konkurenciju kineskih brendova pametnih telefona i sporiji napredak Applea u razvoju umjetne inteligencije. Nasuprot tome, prodaja u Sjedinjenim Državama, najvećem tržištu Applea, porasla je za 8%, iako Cook tvrdi da nema dokaza da su kupci unaprijed kupovali uređaje zbog straha od carina.

Carine kao kamen spoticanja

Neizvjesnost oko američko-kineske trgovinske politike i dalje opterećuje poslovanje Applea. Kompanija predviđa povećanje troškova od 900 miliona dolara (796 miliona eura) u tekućem (junskom) kvartalu zbog carina, pod pretpostavkom da ne budu uvedeni novi nameti. Cook je tokom konferencijskog poziva upozorio da je prognoza za period nakon juna “veoma teška” zbog neizvjesnosti oko carina. Iako je administracija predsjednika Trumpa sredinom aprila izuzela elektroniku iz recipročnih carina prema Kini, ona i dalje podliježe uvoznoj taksi od 20% u sklopu mjera usmjerenih na problem fentanila.

Kao odgovor na rastuće trgovinske tenzije, Apple navodno priprema prebacivanje sklapanja svih iPhonea namijenjenih američkom tržištu u Indiju već od sljedeće godine. Ipak, Cook je u intervjuu za CNBC rekao da se većina Appleovih proizvoda za druga tržišta i dalje proizvodi u Kini.

Dionice Applea su ove godine pale za ukupno 16%. Kompanija predviđa rast prihoda u tekućem kvartalu u rasponu od niskog do srednjeg jednocifrenog procenta, što je ispod očekivanja analitičara od 5%.

Ostali segmenti poslovanja

Uprkos neizvjesnoj prognozi, Apple je povećao kvartalnu dividendu za 4% na 0,26 dolara (0,23 eura) po dionici i najavio novi program otkupa dionica vrijedan 100 milijardi dolara (88,42 milijarde eura).

Prodaja iPhonea dostigla je 46,8 milijardi dolara, uz rast od 1,7%, podstaknuta potražnjom za pristupačnijim modelom iPhone 16e. Međutim, ograničene AI funkcije ovog modela čine ga manje konkurentnim u Kini.

Najprofitabilnija divizija kompanije, Usluge (Services), koja obuhvata Apple TV+, iCloud i App Store, zabilježila je rast prihoda od 12%, na 26,7 milijardi dolara (23,6 milijardi eura). Ovo predstavlja usporavanje u odnosu na prethodni kvartal (14% rasta), dijelom zbog pojačanog regulatornog pritiska u EU i SAD-u.

Prodaja Mac i iPad uređaja zabilježila je rast od 7%, odnosno 15%. Segment nosivih uređaja, kuće i dodataka (Wearables, Home and Accessories), koji uključuje Apple Watch i AirPods, zabilježio je pad prihoda od 5%, što Cook pripisuje efektu poređenja sa istim periodom prošle godine kada je lansiran Vision Pro headset.