Američki dolar pod pritiskom zbog eskalacije trgovinskog rata
Podijeli vijest
Američki dolar našao se pod značajnim pritiskom na svjetskim tržištima u petak, slabeći u odnosu na glavne svjetske valute. Kao razlog navodi se poljuljano povjerenje investitora uslijed najnovijih poteza u trgovinskom sporu, što je dovelo do pada dolara na najniži nivo u posljednjih deset godina prema švicarskom franku i trogodišnji minimum u odnosu na euro.
Eskalacija je uslijedila nakon što je Kina u petak povećala svoje carine na američki uvoz sa 84% na 125%, kao odgovor na odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa da poveća dažbine na kinesku robu na ukupno 145%, nakon što je prethodno pauzirao uvođenje mnogih carina prema većini zemalja. Ova situacija doprinijela je globalnoj rasprodaji koja je pogodila tržišta dionica, pa čak i američke državne obveznice koje se smatraju sigurnim utočištem – prinosi na desetogodišnje obveznice na putu su da zabilježe najveći sedmični skok od 2001. godine.
Brad Bechtel, globalni šef deviznog poslovanja u kompaniji Jefferies, smatra da je slabost dolara djelimično uzrokovana stavom da američka ekonomska izuzetnost slabi, uz potencijalnu nadolazeću recesiju, te prebacivanjem fokusa sa dolara kao sigurnog utočišta na japanski jen i švicarski franak.
Postoji velika rotacija, što je u osnovi diverzifikacija stranih investitora dalje od SAD-a u druge regije poput eurozone. A oni strani investitori koji su još uvijek uključeni u SAD shvaćaju da moraju valutno zaštititi (hedžirati) svoju imovinu. Postoji jagma da se to uradi, što stavlja dodatni pritisak na dolar.
Podaci objavljeni u petak pokazali su da je raspoloženje američkih potrošača naglo pogoršano u aprilu, dok su očekivanja inflacije za narednih 12 mjeseci skočila na najviši nivo od 1981. godine, usred nelagode zbog trgovinskih tenzija.
Kao posljedica toga, dolar je oslabio 0,71% prema švicarskom franku, dostigavši kurs od 0,81795, nakon što je već prethodnog dana pao na najniži nivo od januara 2015. Na putu je da zabilježi najveći sedmični pad od novembra 2022. Također, američka valuta je pala 0,24% na 144,05 jena, najniže od septembra 2024., uz očekivani najveći sedmični pad od kraja prošlog mjeseca. Euro je ojačao 0,85% na 1,12970 dolara, dosegnuvši najviši nivo od februara 2022., dok je britanska funta porasla 0,67% na 1,30540 dolara. Indeks dolara, koji mjeri vrijednost američke valute prema korpi šest glavnih valuta, pao je 0,288% na 100,23, najniži nivo od aprila 2022.
Cijena zlata je u međuvremenu premašila 3.200 dolara po unci, dostigavši novi rekord, dijelom podržana slabljenjem dolara. Spot cijena zlata porasla je 1,99% na 3.234,98 dolara po unci.
Win Thin, globalni šef tržišne strategije u Brown Brothers Harriman, ističe dublje razloge za pad dolara:
Dio slabosti dolara posljednjih sedmica povezan je sa zabrinutošću zbog recesije ili smanjenja kamatnih stopa od strane Fed-a, ali to je na neki način otišlo dalje od toga… Više se radi o gubitku povjerenja i kredibiliteta u dolar, a zatim i u američko kreiranje politika. Tipično u epizodama averzije prema riziku, dolar bi trebao jačati kao sigurno utočište, ali su jen i švicarski franak ti koji su to preuzeli, a dolar je pod pritiskom.
U međuvremenu, predsjednica Evropske centralne banke Christine Lagarde izjavila je u petak da je njena institucija spremna upotrijebiti svoje instrumente za održavanje finansijske stabilnosti, podsjećajući na ranije uspješno kreiranje alata za suočavanje s turbulencijama.
Kineski juan je oštro pao prema euru, koji je dostigao 11-godišnji maksimum prema kineskoj valuti na offshore tržištu. Iako je juan ove sedmice pao na rekordno niske nivoe prema dolaru, zabilježen je blagi oporavak, te je dolar posljednje trgovan sa padom od 0,37% prema offshore juanu na 7,22865.