AI vam šapuće odgovore: Cluely, aplikacija za ‘varanje’ u razgovorima
Foto: Cluely

AI vam šapuće odgovore: Cluely, aplikacija za ‘varanje’ u razgovorima

26. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Pojavila se nova AI aplikacija, Cluely, dizajnirana da korisnicima pruža pomoć u realnom vremenu tokom razgovora, uključujući i one poput intervjua za posao. Aplikacija analizira sadržaj na ekranu korisnika i audio ulaz kako bi sugerisala odgovore, a kreatori tvrde da nije detektabilna sagovornicima. Iza Cluelyja stoji Chungin “Roy” Lee, student Univerziteta Columbia koji je privukao pažnju javnosti kreiranjem AI alata za “varanje” na intervjuima za posao, zbog čega je, kako navodi univerzitet, bio suspendovan u martu nakon objavljivanja sadržaja sa disciplinskog saslušanja.

U nedavnoj objavi na LinkedInu, Lee je Cluely opisao kao:

alat za varanje za doslovno sve.

Startap sa sjedištem u San Franciscu prikupio je 5,3 miliona dolara investicija od kompanija kao što su Abstract Ventures i Susa Ventures. Lee je za Business Insider izjavio da se od lansiranja u nedjelju za Cluely prijavilo oko 70.000 korisnika.

Prilično je ludo. I ovo je mnogo više nego što smo očekivali,

rekao je Lee, dodajući kako smatra da koncept “varanja” treba preispitati u eri vještačke inteligencije.

Korištenje AI je jednostavno neizbježno i nešto što bismo svi trebali prihvatiti.

Testiranje aplikacije: Prvi utisci i performanse

Testiranje Pro verzije aplikacije (mjesečna pretplata od 20 dolara) pokazalo je da Cluely ima intuitivan i minimalistički interfejs. Jednostavnom komandom na tastaturi, aplikacija skenira ekran korisnika, a može primati i glasovne komande putem mikrofona. Važno je napomenuti da Cluely radi isključivo sa sadržajem koji je trenutno prikazan na ekranu korisnika – ne pretražuje internet poput ChatGPT-a. Upravo ta sposobnost čitanja svega na ekranu čini je moćnom, ali istovremeno izaziva i zabrinutost za privatnost.

Lee je za BI izjavio da Cluely ne čuva podatke, ali da bi svi podaci koje bi eventualno sačuvala bili “strogo cenzurisani”. Ipak, savjetuje:

Ako postoji nešto što ne želite da se vidi, onda ne biste trebali koristiti alat, i on ne bi trebao biti aktivan dok imate osjetljive informacije [na ekranu].

Kako bi se provjerila efikasnost aplikacije u scenariju za koji je reklamirana, sproveden je simulirani intervju za posao. Aplikaciji je dozvoljeno da skenira LinkedIn profil, a zatim su postavljana standardna pitanja za intervju.

Na pitanje o medijskim navikama (“Koje medije čitate?”), Cluely je nakon pet sekundi kašnjenja pružio relativno solidan, mada generički odgovor, uključujući izdanja poput New York Timesa, BBC-a, CNA, The Atlantica i Wireda, te podcasta ‘The Daily’ i ‘Planet Money’.

Međutim, na pitanje o nekom zahtjevnom novinarskom zadatku, aplikacija je nakon deset sekundi tišine ponudila: “Jedna teška priča na kojoj sam radio bila je o uticaju otpuštanja u tehnološkoj industriji” – priču koju testirana osoba nikada nije napisala. Došlo je i do druge “halucinacije” kada je aplikacija navela “radno znanje malajskog jezika”, potpuno promašivši osnovno znanje korejskog navedeno na LinkedIn profilu. Na kraju, na pitanje ima li korisnik pitanja za intervjuera, Cluely je ponudio nekoliko osnovnih: “Šta najviše uživate u radu ovdje?”, “Kakva je kultura tima?”, “Kako izgleda uspjeh u ovoj ulozi?”.

Ocjena i budućnost Cluelyja

Trenutno najveća mana Cluelyja je brzina. Kašnjenje od pet do deset sekundi je predugo za fluidan razgovor ili intervju uživo. Odgovori su često previše generički, povremeno netačni i nedovoljno prilagođeni specifičnom korisniku. Ipak, za neka uobičajena pitanja, generisani odgovori su bili pristojni, a primijećeno je da je kašnjenje, a ne sam sadržaj odgovora, bio glavni pokazatelj korištenja pomoći.

Sam Lee priznaje da je Cluely trenutno u:

zaista sirovom stanju.
Naši serveri su super preopterećeni, tako da ima dosta kašnjenja.

Međutim, dodao je da su od lansiranja aplikacije već napravljena “značajna poboljšanja performansi”.

Nadogradili smo sve naše servere, optimizovali smo algoritme, i trenutno bi trebalo da bude oko tri puta brža, što je čini mnogo upotrebljivijom u razgovorima.

Što se tiče netačnih odgovora (halucinacija), Lee objašnjava da će one:

postojati dokle god ih osnovni modeli koje koristimo dozvoljavaju.
Dan kada modeli postanu bolji je dan kada će i naš proizvod postati bolji.

Cluely definitivno pokazuje potencijal. Ukoliko postane brža, pametnija i sposobna da povlači informacije izvan onoga što je samo na ekranu, mogla bi postati revolucionarni AI asistent. Takve aplikacije mogle bi uticati i na način provođenja online intervjua.

Ipak, uz trenutne rizike po privatnost, sporo djelovanje i povremene netačnosti, aplikacija još nije spremna za široku primjenu u osjetljivim situacijama poput sastanaka ili intervjua.