Foto: AP

Italija pooštrava pravila za sticanje državljanstva kako bi spriječila zloupotrebe

29. Marta 2025.
Podijeli vijest

Italijanska vlada donijela je odluku o pooštravanju pravila za sticanje državljanstva putem porijekla, čime će se onemogućiti osobama da dublje istražuju svoje porodično stablo kako bi dobile italijanski pasoš.

Prema dosadašnjim propisima, bilo ko ko može dokazati da je imao italijanskog pretka koji je bio živ nakon 17. marta 1861. godine, kada je stvoreno Kraljevstvo Italije, mogao je aplicirati za državljanstvo.

Međutim, ministar vanjskih poslova Antonio Tajani izjavio je da je sistem postao predmet zloupotrebe, preopterećujući konzulate širom svijeta zahtjevima za pasoše koji omogućavaju putovanje bez viza u veliki broj zemalja.

Nova ograničenja

Prema novim pravilima, pravo na automatsko državljanstvo putem porijekla imat će samo oni čiji je barem jedan roditelj ili djed/baka rođen u Italiji, članici Evropske unije.

“Biti italijanski državljanin je ozbiljna stvar. To nije igra u kojoj dobijate pasoš samo da biste mogli ići u kupovinu u Majami,” rekao je Tajani na konferenciji za novinare.

Ministarstvo vanjskih poslova naglasilo je da je u proteklim godinama došlo do naglog porasta broja stranaca koji su sticali italijansko državljanstvo, posebno u Južnoj Americi, gdje su milioni Italijana emigrirali tokom 19. i 20. stoljeća u potrazi za boljim životom.

Naglo povećanje zahtjeva za državljanstvo

Između 2014. i 2024. godine, broj Italijana koji žive u inostranstvu porastao je za 40%, sa 4,6 miliona na 6,4 miliona, uglavnom zahvaljujući osobama koje su naknadno stekle državljanstvo.

Samo u Argentini, broj priznatih državljanstava skočio je sa 20.000 u 2023. na 30.000 u 2024., dok je u Brazilu zabilježen rast sa 14.000 na 20.000 u istom periodu.

Tajani je istakao da su mnoge kompanije zarađivale ogromne svote novca pomažući ljudima da pronađu daleke pretke i potrebnu dokumentaciju za prijavu, što je preopteretilo lokalne administracije u Italiji.

“Udarićemo snažno na one koji žele profitirati od mogućnosti da postanu italijanski državljani,” rekao je Tajani, dodajući da će se od sada zahtjevi za državljanstvo obrađivati direktno u Rimu, čime će se rasteretiti konzularna predstavništva.

Reforma u kontekstu demografskih izazova

Italija, čija populacija iznosi oko 59 miliona, bilježi konstantan pad broja stanovnika u posljednjih deset godina. Prema procjenama ministarstva vanjskih poslova, prema starim pravilima čak 60 do 80 miliona ljudi širom svijeta moglo je ispunjavati uslove za italijansko državljanstvo.

Premijerka Giorgia Meloni ranije je predložila da bi Italija mogla riješiti svoj demografski pad traženjem kršćana italijanskog porijekla iz zemalja poput Venecuele.

Međutim, kritičari ovog sistema tvrde da je on nepravedan, jer omogućava državljanstvo osobama bez stvarne povezanosti s Italijom, dok djeca migranata rođena i odrasla u Italiji, koja govore italijanski jezik, moraju čekati do 18. godine kako bi uopće mogla podnijeti zahtjev za pasoš.