UK ne planira trgovinski rat sa SAD-om, poručuje Starmer
Podijeli vijest
Velika Britanija neće ulaziti u trgovinski rat sa Sjedinjenim Američkim Državama zbog planova Donalda Trumpa da uvede 25% carine na uvoz automobila, izjavio je britanski premijer Keir Starmer.
Starmer je istakao da britanska vlada intenzivno pregovara s američkim partnerima kako bi izbjegla carine koje bi trebale stupiti na snagu 2. aprila. Ove mjere izazvale su zabrinutost u industriji, jer bi mogle ozbiljno poremetiti globalne lance snabdijevanja, a među najugroženijima bi mogla biti kompanija Jaguar Land Rover (JLR), jedan od najvećih britanskih izvoznika automobila u SAD.
Trump je ranije naglasio da će ove carine donijeti „ogroman rast“ automobilskoj industriji u SAD-u, otvarajući nova radna mjesta i podstičući ulaganja. Međutim, Starmer je istakao da su carine „vrlo zabrinjavajuće“, te da će britanska vlada postupati „pragmatično i odlučno“.
„Industrija ne želi trgovinski rat, ali je važno da sve opcije ostanu na stolu“, dodao je Starmer.
Udari na britansku autoindustriju
Britanski izvoz automobila u SAD vrijedi oko 7,6 milijardi funti godišnje, a američko tržište je drugo po veličini za britanske automobile, odmah nakon Evropske unije, prema podacima Udruženja proizvođača i trgovaca automobila (SMMT).
U automobilskoj industriji Velike Britanije zaposleno je oko 198.000 ljudi, dok ovaj sektor indirektno podržava još 813.000 radnih mjesta. Većina velikih britanskih proizvođača automobila nalazi se u vlasništvu stranih kompanija.
JLR, koji je u vlasništvu indijske grupacije Tata Motors, izjavio je da čeka dodatne informacije o carinama prije nego što donese odluku o sljedećim koracima.
U međuvremenu, osnivač kompanije Unipart, koja se bavi proizvodnjom autodijelova, upozorio je da bi ove carine mogle natjerati potrošače širom svijeta da se okrenu kineskim automobilima.
Trgovinske tenzije rastu
Trumpova administracija planira uvesti 25% carine na uvoz automobila od 2. aprila, dok bi carine na dijelove stupile na snagu nešto kasnije, u maju.
Ovaj potez dodatno bi mogao proširiti globalni trgovinski sukob, a smatra se dijelom Trumpovih nastojanja da zaštiti američke kompanije i ojača domaću proizvodnju.
Ekonomisti, međutim, upozoravaju da bi ove mjere mogle povećati inflaciju, dok SMMT poručuje da je najava carina „razočaravajuća, ali ne i iznenađujuća“. Udruženje poziva vlade obje zemlje da pronađu rješenje prije nego što carine stupe na snagu.
„Britanska i američka automobilska industrija imaju dugogodišnju i produktivnu saradnju. Američki potrošači uživaju u vozilima proizvedenim u Velikoj Britaniji, dok hiljade britanskih vozača kupuju automobile proizvedene u SAD-u“, izjavio je Mike Hawes, izvršni direktor SMMT-a.
Mogući uzvratni potezi
Stručnjaci upozoravaju da bi uvođenje carina moglo imati „nepredviđene posljedice“.
„Amerikanci možda misle da zatvaraju svjetsku automobilsku industriju izvan SAD-a, ali bi zapravo mogli isključiti američke proizvođače iz globalnog tržišta“, rekao je John Neill, bivši predsjednik Uniparta.
Analitičar Ibisworlda Yusuf Allinson istakao je da su britanski proizvođači automobila već suočeni s izazovima zbog tranzicije na električna vozila, a da će im ove carine dodatno otežati poslovanje.
„Bit će izuzetno teško pronaći nova tržišta, jer je sektor automobilske industrije već zasićen“, rekao je Allinson.
Kao potencijalni odgovor, Velika Britanija bi mogla razmotriti uvođenje carina na Teslu, trenutno najprodavaniji električni automobil u Velikoj Britaniji, s više od 50.000 prodatih vozila godišnje.
Elon Musk, vlasnik Tesle i Trumpov savjetnik, priznao je da će carine imati značajan utjecaj na njegovu kompaniju.
„Uticaj carina na Teslu i dalje je značajan“, napisao je Musk na platformi X.