Trump razmatra smanjenje kineskih carina u zamjenu za prodaju TikToka
Podijeli vijest
Američki predsjednik Donald Trump izjavio je da bi mogao smanjiti carine Kini u zamjenu za njenu pomoć u finalizaciji prodaje TikToka, društvene mreže koja je trenutno u vlasništvu kineske kompanije ByteDance.
SAD insistiraju na tome da TikTok preuzme ne-kineski kupac zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost. Američka vlada tvrdi da bi kineske vlasti mogle koristiti aplikaciju za prikupljanje ličnih podataka američkih korisnika i širenje političkog uticaja u inostranstvu. Trenutno TikTok ima oko 170 miliona korisnika u SAD-u.
“Kina će morati igrati ulogu u tome, možda u obliku odobrenja, i mislim da će to učiniti. Možda ću im dati malo smanjenje tarifa ili nešto da to urade”, rekao je Trump u srijedu. Također je naglasio da je spreman razmotriti produženje roka za prodaju TikToka, koji trenutno ističe 5. aprila.
Bidenova administracija je prošle godine donijela zakon koji ByteDanceu daje rok do 19. januara 2025. da proda TikTok ili da se suoči s njegovom zabranom u SAD-u.
Trump je nedavno uveo niz visokih carina, uključujući 25% na uvozne automobile i autodijelove, dok je istovremeno povećao carine na kineski uvoz sa 10% na 20%. Njegova administracija je također uvela visoke trgovinske namete za Kanadu, Meksiko i EU.
TikTok se suočava s mogućim zabranama širom svijeta
Osim u SAD-u, TikTok se suočava s pritiscima i u drugim zemljama. Indija je još 2020. zabranila aplikaciju zajedno s 58 drugih kineskih platformi, dok su Japan, Australija i Pakistan također razmatrali ograničenja.
Australija, EU, Velika Britanija i Estonija zabranile su TikTok na službenim uređajima zbog sigurnosnih zabrinutosti, dok je Albanija krajem prošle godine uvela jednogodišnju zabranu aplikacije zbog povezanosti s nasilnim incidentima.
U SAD-u je TikTok optužen za promociju propalestinskog i antiizraelskog sadržaja, što su republikanski lideri oštro kritikovali, ali je kompanija odbacila te tvrdnje. Pored političkih aspekata, zabrinutost zbog uticaja aplikacije na mentalno zdravlje mladih sve je prisutnija u mnogim zemljama.