Foto: British steel

Kineski vlasnik British Steela odbio ponudu za pomoć u iznosu od 500 miliona funti

27. Marta 2025.
Podijeli vijest

Kineska firma Jingye Group, vlasnik British Steela, odbila je ponudu britanske vlade za pomoć u iznosu od 500 miliona funti, što je podstaklo nova pitanja o budućnosti hiljada radnih mjesta u čeličkoj industriji. Sky News je saznao da je ponuda upućena od strane ministra za poslovanje, Jonathana Reynoldsa, u pismu koje je poslao Jingye Group-u u ponedjeljak.

Ponuda je bila dio nastojanja da se pomogne prelazak kompanije iz Scunthorpea na proizvodnju ekološki prihvatljivog čelika, a uslijedila je nakon godina pregovora o budućnosti drugog najvećeg britanskog proizvođača čelika.

Ministarka za industriju, Sarah Jones, rekla je u srijedu poslanicima da je ponuda učinjena ranije ove sedmice, te da je odbijena od strane Jingye-a. “Još uvijek smo u pregovorima s njima”, rekla je Jones tokom sastanka odbora za poslovanje i trgovinu.

Ministarka nije otkrila veličinu ponude, ali izvori iz Vlade su potvrdili da je riječ o iznosu od 500 miliona funti, što je jednak iznos koji je prošle godine dodeljen većem Tata Steelu u okviru paketa od 1,25 milijardi funti.

Vladini izvori su rekli da je ponuda oblikovana nakon dužih pregovora između ministara, zvaničnika i njihovih savjetnika, koji su trajali nekoliko mjeseci. Međutim, paket od 500 miliona funti daleko je manji od iznosa koji je Jingye tražio od vlade tokom nekoliko rundi pregovora nakon što je Laburistička stranka pobijedila na općim izborima prošlog ljeta.

Za razliku od Tata Steela, koji je tražio 1 milijardu funti ili više, kineska grupa je tražila dvostruko veći iznos, što znači da su hiljade radnih mjesta u opasnosti.

British Steel, koji je Jingye preuzeo 2020. godine nakon što je kompanija bila u državnoj vlasništvu, zapošljava oko 3.500 ljudi u svojim pogonima u Scunthorpeu, Teessideu i drugim mjestima. Kompanija se bori za financijsku podršku kako bi prešla na proizvodnju ekološki prihvatljivog čelika zamjenom svojih dva visokih peći u Scunthorpeu sa čišćim elektrolučnim pećima.

Odbijanje ponude od 500 miliona funti stavlja budućnost Scunthorpea u nesigurnost. Nije jasno da li će vlada biti spremna povećati iznos novca koji će dati Jingye-u, uprkos tvrdnjama ministarke Jones da su pregovori u toku.

Ministarka je dodala: “Naša preferencija bi bila da nastave s radom dok ne osiguraju količinu čelika koja je potrebna za održavanje proizvodnje.”

Bez potrebnog vladinog finansiranja, Jingye bi mogao tvrditi da njegovi gubici nisu održivi i odlučiti da zatvori visoke peći bez zamjenskih kapaciteta za proizvodnju.

Izvještaji od prošle godine sugerirali su da je nacionalizacija opcija koju istražuju ministri. Ova ponuda dolazi u vrlo osjetljivom trenutku za britansku čeličnu industriju, jer postoje strahovi da bi američki carine mogle dodatno ugroziti opstanak sektora.

Ranije ovog mjeseca, Sharon Graham, generalna sekretarka sindikata Unite, pozvala je ministre da čeličnu industriju proglase kritičnom nacionalnom infrastrukturom. “Naša vlada mora odlučno djelovati kako bi zaštitila čeličnu industriju i njene radnike nakon najave američkih carina”, rekla je Graham.