Foto: Pexels

Prvi uspješan transplant jetre sa genetski modificirane svinje na čovjeka

27. Marta 2025.
Podijeli vijest

Tim hirurga u Kini uspješno je izveo prvu transplantaciju jetre sa svinje na čovjeka, koristeći organ genetski modifikovan kako bi se smanjila mogućnost odbacivanja od strane ljudskog imunološkog sistema.

Jetra je normalno funkcionisala u organizmu pacijenta koji je bio moždano mrtav, ali je i dalje imao vitalne funkcije. Organ je proizvodio žuč i esencijalne proteine, a istraživači tvrde da je mogao nastaviti s radom i duže od deset dana, koliko je eksperiment trajao prije nego što su rođaci pacijenta zatražili da se prekine.

Tim ljekara iz bolnice Xijing u Xi'anu koristio je jetru minijaturne svinje vrste Bama, kojoj je izmijenjeno šest ključnih gena kako bi se poboljšala kompatibilnost sa ljudskim organizmom. Rezultati su objavljeni u prestižnom naučnom časopisu Nature, a pokazali su da je jetra imala dobar protok krvi i nije pokazivala znakove odbacivanja.

Profesor Lin Wang, vođa istraživačkog tima, istakao je da je transplantacija izvedena uz puno etičko odobrenje medicinskih vlasti i saglasnost porodice pacijenta.

“Operacija je bila veoma uspješna. Jetra svinje je odlično funkcionisala u ljudskom tijelu. Ovo je veliki uspjeh,” rekao je Wang na konferenciji za novinare.

Ovo nije prvi pokušaj transplantacije svinjskih organa u ljude – već su presađeni srce i bubrezi iz genetski modifikovanih svinja u nekoliko pacijenata. Iako su većina njih preminuli u roku od nekoliko sedmica, u Sjedinjenim Američkim Državama su zabilježena dva slučaja preživljavanja pacijenata s presađenim svinjskim bubrezima.

Profesor Wang je naglasio da je transplantacija jetre mnogo složenija od transplantacije srca ili bubrega.

“Srce je samo pumpa, a bubreg proizvodi urin. Međutim, jetra obavlja veliki broj funkcija, što predstavlja ogroman izazov,” objasnio je.

Naučnici širom svijeta trenutno istražuju mogućnost uzgoja svinja u sterilnim uslovima za potrebe donacije organa. Iako su svinjski organi po veličini i strukturi slični ljudskim, neophodne su genetske modifikacije kako bi se spriječila reakcija imunološkog sistema pacijenta nakon transplantacije.

Kineski istraživači smatraju da bi svinjska jetra mogla služiti kao privremena podrška pacijentima – ili za rasterećenje oštećene jetre kako bi imala vremena da se regeneriše, ili da se produži vrijeme dok se ne pronađe odgovarajući ljudski donor.

U Velikoj Britaniji trenutno više od 600 pacijenata čeka na transplantaciju jetre, a prosječno vrijeme čekanja na organ od preminulog donora iznosi tri do četiri mjeseca.

Ivan Fernandez Vega, profesor patološke anatomije na Univerzitetu u Oviedu u Španiji, nazvao je ovaj eksperiment važnim “prekretnim trenutkom”.

“Kliničke implikacije su veoma značajne jer bi optimizacija ovog pristupa mogla proširiti bazu dostupnih organa i spasiti živote u hitnim slučajevima,” rekao je Vega.

Kineski tim planira ponoviti eksperiment na više pacijenata koji su moždano mrtvi, produžavajući trajanje testiranja prije nego što pređu na prve kliničke transplantacije kod živih pacijenata.