Foto: Pexels

Budite se usred noći? Stručnjaci savjetuju ove tehnike za bolji san

24. Marta 2025.
Podijeli vijest

Uobičajeni poremećaj spavanja ponekad može biti uzrokovan teškim obrocima prije spavanja, visokim temperaturama ili nekim drugim vanjskim faktorima, ali ako se budite svake noći u isto vrijeme, možda zapravo patite od nesanice.

Jeste li među onima koji se, bez obzira na to koliko rano legnu, svake noći bude između 2 i 3 sata? Ovaj fenomen, poznat kao buđenje usred noći (MOTN – Middle-of-the-Night), prilično je čest. Jedna studija pokazala je da 35 posto ljudi doživljava ovakva buđenja tri ili više noći sedmično. Iako u nekim slučajevima može biti posljedica kasnih i obilnih obroka, vrućine ili drugih spoljnih faktora, ako se budite svake noći u isto vrijeme, moguće je da zapravo imate nesanicu, piše UNILAD.

Nesanica je poremećaj spavanja koji otežava uspavljivanje ili održavanje sna. Ponekad može uzrokovati prerano buđenje, uprkos tome što ste legli u razumno vrijeme. Ostali uobičajeni simptomi nesanice uključuju umor tokom dana, razdražljivost i želju za snom dok noću ipak ne možete sklopiti oči. Prema istraživanju koje je naručila Američka akademija za medicinu spavanja, 12 posto Amerikanaca izjavilo je da im je u prošlosti dijagnosticirana hronična nesanica. Ako vam ovo zvuči poznato, možda ste već pokušali različite metode, poput meditacije i joge, ili vam je čak propisan lijek za spavanje.

Dobra vijest je da novo istraživanje pokazuje kako bi dvije jednostavne aktivnosti sedmično mogle ublažiti simptome nesanice. Istraživanje objavljeno u časopisu Family Medicine and Community Health otkrilo je da sve vrste tjelesne aktivnosti pozitivno utiču na probleme sa spavanjem, posebno kod starijih osoba. To uključuje različite oblike kretanja, od vožnje bicikla i plivanja do plesnih časova poput salse i drugih aktivnosti.

Tjelesna aktivnost dokazano smanjuje stres i anksioznost, dva ključna faktora koja doprinose nesanici. Kretanje također potiče proizvodnju endorfina, hormona koji poboljšavaju raspoloženje, regulira tjelesnu temperaturu i pozitivno utiče na cirkadijalni ritam – biološki sat koji reguliše cikluse spavanja i budnosti.

Dakle, ako imate problema sa snom, stručnjaci preporučuju uvođenje redovne fizičke aktivnosti najmanje dva puta sedmično, što bi moglo značajno poboljšati kvalitet vašeg sna i smanjiti učestalost noćnih buđenja.