Foto: FB

Tuzla slavi inkluziju: Kako “Zmajevo srce” mijenja živote

22. Marta 2025.
Podijeli vijest

Međunarodni dan osoba sa Down sindromom obilježen je brojnim sadržajima u Tuzli. Ovaj put roditelji i udruženja ponovo su ukazali na neravnopravan položaj i diskriminaciju prema ovoj populaciji. Ipak, postoje i pomaci, a potrebni su dalji iskoraci.

Pravi primjer inkluzije u praksi je tuzlanski Klub “Zmajevo srce” u kojem su zaposlene četiri osobe sa Down sindromom, među kojima je i Saša Šunjka koji je danas proslavio rođendan uz jednu posebnu želju.

“Bit će druženje, muzike, torta, veselje. Navijam za Barcelonu, njihov sam fan i volio bih komplet njihovih dresova”, kaže Saša.

Jedna od želja ovog kolektiva koji dobija sve veću podršku društva i institucija je i besplatno izletište za osobe sa invaliditetom čija gradnja je već započela.

“Došli smo na ideju da napravimo jedno izletište koje će njima biti i odmor i rehabilitacija. Bit će senzorne sobe na otvorenom. Potpisali smo jutros ugovor sa edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom, a u saradnji sa njima, donijet ćemo jednu novu kvalitetu života osobama sa invaliditetom”, dodaje Omer Isović iz Udruženja “Zmajevo srce” Tuzla.

Bolji kvalitet života ove populacije tražen je danas i mirnom šetnjom roditelja, članova raznih udruženja, građana i osoba sa invaliditetom koji su pokazali da mogu pružiti više nego što im se daje šansa.

“Podržati ih naspram njihovih mogućnosti da se mogu zaposliti, raditi, biti ravnopravan sa svim ostalim”, ističe Zumra Bečić iz Udruženja “Hrabro srce” Tuzla.

Danas su se mogle čuti i neke primjedbe na Nacrt zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju u FBiH koji ide u javnu raspravu.

“Zamjerke su nam što su izbacili već postojeću odredbu o osnivanju radnih centara što je bilo u postojećem zakonu. To su ustanove i organizacije koje zapošljavaju osobe koje se ne mogu zaposliti ni pod opštim niti pod posebnim uslovima. Sada u novom zakonu ne postoje mogućnosti da se te osobe zaposle i to je naša najveća zamjerka”, kaže Vahidin Nurikić iz Mreže udruženja “Moje pravo”.

Makar jedan dan su pokušali ove teške teme ostaviti iza sebe i zabaviti se uz druženje, muziku i pjesmu na Trgu slobode, kako osobe sa Down sindromom tako i njihovi roditelji.

“Pa, šta ću. Kakva god da je utvrđena dijagnoza, ja to moram prihvatiti. S tim se borim. S njim sam non stop. Svaku minutu, svaki sat sam s njim”, ističe Ajša Hadžić, roditelj.

Na inkluziji treba raditi još mnogo, a raznolikost ne treba sakrivati, već je treba slaviti, poručuju defektolozi.

“Želim kazati da je ovo jedinstvena prilika da mi pokažemo ljepotu i jedinstvenost života sa osobama sa Down sindromom. Cilj ove današnje manifestacije je jačanje inkluzije, stvaranje pozitivnih promjena, davanje podrške osobama sa Down sindromom kao i svim osobama sa teškoćama u razvoju”, napominje Zerina Safur iz Udruženja defektologa “Cognita” TK.

Teškoće i nedaće bi sigurno bile manje kada bi država i društvo bili empatičniji i na djelu konkretniji pa pružili priliku osobama sa invaliditetom da pokažu šta mogu, a sigurno mogu više nego što im se dozvoljava.