Foto: Pexels

Glečeri bi mogli nestati do kraja 21. vijeka

22. Marta 2025.
Podijeli vijest

Brzo topljenje glečera moglo bi dovesti do njihovog nestanka do kraja 21. stoljeća, ugrožavajući izvore vode, poljoprivredu i biodiverzitet za milione, navodi se u novom izvještaju UNESCO-a. U periodu od 2022. do 2024. godine zabilježen je najveći trogodišnji gubitak mase glečera ikada.

Prema trenutnim stopama topljenja, mnogi glečeri u regionima poput Zapadne Kanade, SAD-a, Skandinavije, Centralne Evrope, Kavkaza, Novog Zelanda i Tropika mogli bi nestati do kraja 21. vijeka.

Globalna zapažanja pokazuju da su glečeri – isključujući kontinentalne ledene pokrivače Grenlanda i Antarktike – izgubili više od 9.000 milijardi tona leda od početka evidencije 1975. godine.

Michael Zemp, direktor Svjetske službe za praćenje glečera, izjavio je: “Ovo je ekvivalentno ogromnom ledenom bloku veličine Njemačke s debljinom od 25 metara.”

Očekuje se da će smanjenje glečera i smanjene snježne padavine u planinskim regijama, uzrokovani klimatskim promjenama, uticati na dvije trećine globalnog navodnjavanja. Glečeri u visokim planinskim regijama djeluju kao skladišta vode koja podržavaju stotine miliona ljudi nizvodno. Njihovo iscrpljivanje ugrožava zalihe vode i povećava prirodne opasnosti poput poplava, naročito tokom najtoplijih i najsušnijih perioda.

Generalna skupština UN-a proglasila je 2025. godinu Međunarodnom godinom očuvanja glečera, a 21. mart Svjetskim danom glečera kako bi istakla ključnu ulogu glečera, snijega i leda u klimatskom sistemu i globalnim ekonomijama.