Facebook je zloupotrijebio podatke milijuna korisnika. Zuckerberg se sada nagodio
Podijeli vijest
Mark Zuckerberg i vrh Mete postigli su nagodbu s dioničarima koji su ih tužili zbog višestrukih povreda privatnosti korisnika Facebooka, uključujući poznati slučaj Cambridge Analytica. Time su izbjegli svjedočenje pod prisegom i mogućnost razotkrivanja internih odluka kompanije.
Tužitelji su zahtijevali da 11 članova uprave lično nadoknadi više od osam milijardi dolara, koliko su iznosile kazne i sudski troškovi zbog propusta u zaštiti korisničkih podataka. No, nagodba je postignuta u četvrtak, netom prije nego što je suđenje u Delawareu trebalo preći u drugu fazu.
Meta nije formalno bila tužena, ali je potvrdila da je od 2019. investirala milijarde dolara u poboljšanje zaštite podataka. Ta ulaganja nisu spriječila dioničare da optuže Zuckerberga i druge direktore za pasivnost i prešutno odobravanje problematičnih praksi.
“Jedno od ključnih pitanja bilo bi otkrivanje kako je Facebook odobravao i provodio sporne odluke. Sada, zbog nagodbe, takva saznanja ostaju izvan dosega javnosti”, rekla je Ann Lipton, profesorica prava sa Sveučilišta Colorado.
Skandal Cambridge Analytica izbio je 2018. kada je otkriveno da je politička konzultantska firma neovlašteno pristupila podacima desetina miliona korisnika Facebooka, koristeći ih za kampanju Donalda Trumpa tokom američkih izbora 2016. godine.
Osim Zuckerberga, na listi optuženih su i Peter Thiel, suosnivač Palantira, Reed Hastings, osnivač Netflixa, Sheryl Sandberg, bivša operativna direktorica Mete, te Jeffrey Zients, bivši član uprave i aktuelni šef kabineta bivšeg predsjednika Joea Bidena.
“Društveno je vrijedno da javnost sazna što je pošlo po zlu. Ova nagodba znači da istina vjerojatno nikada neće izaći na vidjelo”, upozorila je Lipton.
Slučaj je vodila sutkinja Kathaleen McCormick, poznata po odluci kojom je blokirala bonus Elona Muska od 56 milijardi dolara, nakon čega je Musk premjestio sjedište Tesle iz Delawarea u Teksas.