UN optužio svjetske korporacije za suučesništvo u genocidu u Gazi
Podijeli vijest
Pred Vijećem za ljudska prava UN-a iznesene su teške optužbe na račun desetina globalnih korporacija zbog navodne umiješanosti u izraelske vojne aktivnosti u Gazi i na Zapadnoj obali.
U izvještaju koji je predstavila specijalna izvjestiteljica UN-a Francesca Albanese, multinacionalne kompanije poput Lockheed Martina, Googlea, Amazona, Microsofta, IBM-a, kao i industrijski giganti poput Caterpillara, Hyundaija i Volvoa, optužene su da svojim proizvodima i uslugama omogućavaju izraelske napade i represiju nad palestinskim civilima.
“Ovo je jedan od najokrutnijih genocida u suvremenoj povijesti”, izjavila je Albanese, pozvavši kompanije da hitno prekinu poslovanje s Izraelom kako ne bi bile pravno odgovorne za suučesništvo u ratnim zločinima.
Osim tehnoloških i vojnih firmi, na meti su se našle i velike banke poput BNP Paribasa i Barclays banke, zbog navodnog finansiranja izraelske države putem kupovine obveznica tokom rata.
Izraelske vlasti su izvještaj ocijenile kao “neutemeljen” i poručile da je osuđen na zaborav, dok su Sjedinjene Države optužile Albanese za “političko-ekonomski rat protiv američkog i globalnog gospodarstva”, naglašavajući da njeno djelovanje šteti američkim interesima i reputaciji kompanija.
Izvještaj podsjeća na slične međunarodne kampanje iz vremena aparthejda u Južnoj Africi, koje su putem javnog pritiska i bojkotiranja kompanija imale ključnu ulogu u rušenju rasističkog režima.
Lockheed Martin se branio tvrdnjom da isporuke oružja obavlja uz odobrenje američke vlade, dok je Volvo priznao da ne može kontrolirati krajnju upotrebu svojih vozila, ali i dodao da radi na poštivanju ljudskih prava.
Izvještaj je naišao na široku podršku iz zemalja Afrike, Azije i arapskog svijeta, koje su pozvale na ekonomski bojkot Izraela. Neke evropske zemlje, koje su inače tradicionalni saveznici Izraela, ovog puta su se kritički osvrnule na postupke izraelskih vlasti, posebno zbog uskraćivanja humanitarne pomoći stanovnicima Gaze.
Sjedinjene Države, koje su ranije napustile Vijeće za ljudska prava pod vodstvom Donalda Trumpa, i dalje odbacuju legitimnost Albanesinog izvještaja, ocjenjujući ga kao “neprihvatljivu kampanju”.