CIA istražuje navodni zahtjev UK-a prema Appleu za pristup šifriranim podacima
Podijeli vijest
Tulsi Gabbard, direktorica Nacionalne obavještajne službe SAD-a (DNI), izjavila je da bi zahtjev britanske vlade prema Appleu za uvođenje “stražnjih vrata” u njihov sistem šifriranja predstavljao “jasno i ozbiljno kršenje” privatnosti i građanskih sloboda američkih građana.
CIA, NSA i nekoliko drugih američkih obavještajnih agencija dobile su zadatak da ispitaju navodni zahtjev britanske vlade prema Appleu za omogućavanje pristupa korisničkim podacima putem zaobilaznog mehanizma.
Gabbard je ove mjere najavila u pismu upućenom dvojici američkih političara koji su izrazili zabrinutost zbog mogućeg kršenja sigurnosnih i privatnih standarda.
Apple je prošle sedmice povukao određene sigurnosne funkcije za pohranu podataka u Ujedinjenom Kraljevstvu. Ranije su se pojavili izvještaji da je britanska vlada tražila od Applea pristup zaštićenim korisničkim podacima širom svijeta.
Britanska vlada, i trenutna laburistička administracija i prethodne konzervativne vlasti, tvrde da je potrebno smanjiti nivo šifriranja kako bi se poboljšala zaštita djece i suzbijanje kriminala.
Ovaj razvoj događaja dolazi u trenutku kada britanski premijer Keir Starmer odlazi u Washington na sastanak s predsjednikom Donaldom Trumpom. Starmer planira jačati tehnološki razvoj, posebno u oblasti vještačke inteligencije, i nastoji izgraditi veze sa liderima Silicijske doline.
Nije jasno da li će pokušaj britanske vlade da nametne svoje zakone američkoj kompaniji utjecati na predstojeće razgovore s predsjednikom Trumpom.
Britanska vlada navodno je uputila zahtjev Appleu na osnovu Zakona o istražnim ovlastima iz 2016. godine, poznatog i kao “Špijunska povelja”. Međutim, vlada ne objavljuje javno informacije o primjeni ovog zakona i nije komentarisala konkretan slučaj sa Appleom. Apple, s druge strane, također nema pravo komentarisati da li je takav zahtjev zaista upućen.
U svom pismu, Gabbard je izrazila “ozbiljnu zabrinutost” zbog mogućnosti da bilo koja država prisili kompanije poput Applea da omoguće pristup šifriranim podacima korisnika.
“Ovo bi bilo jasno i ozbiljno kršenje privatnosti i građanskih sloboda Amerikanaca te bi otvorilo ozbiljne sigurnosne rizike za moguće zloupotrebe od strane neprijateljskih aktera,” navela je Gabbard.
Dodala je da nije bila obaviještena o eventualnom zahtjevu britanske vlade. Također je zatražila izvještaje od CIA-e, DIA-e (Obavještajne agencije Ministarstva odbrane), DHS-a (Ministarstva unutrašnje sigurnosti), FBI-a i NSA-e o dostupnim informacijama u javnoj domeni.
Američki pravni stručnjaci također su angažovani da analiziraju pravne posljedice ovog navodnog zahtjeva u kontekstu bilateralnog Cloud Act sporazuma, koji sprječava bilo koju državu da direktno traži podatke građana druge države.
Njeno pismo bilo je odgovor na dopis koji su ranije uputili senator Ron Wyden (Demokratska stranka) i predstavnik Andy Biggs (Republikanska stranka). U tom pismu, oni su izrazili zabrinutost da bi ovakvi potezi mogli ozbiljno ugroziti privatnost i sigurnost kako američkih građana, tako i same američke vlade.
Zatražili su od Gabbard da preispita američko-britanske sigurnosne sporazume i programe, kao i razmjenu obavještajnih podataka, ukoliko britanska vlada ne promijeni svoj pristup.
Britansko Ministarstvo unutrašnjih poslova nije komentarisalo ove navode.