Američke baze na Bliskom istoku potencijalna meta iranske odmazde
Foto:AI

Američke baze na Bliskom istoku potencijalna meta iranske odmazde

23. Juna 2025.
Tags: , ,
Podijeli vijest

Zbog sve većih tenzija između Irana i Sjedinjenih Američkih Država, nastalih nakon američkih napada na iranska nuklearna postrojenja, američke trupe širom Bliskog istoka stavljene su u stanje visoke pripravnosti. Prijetnje odmazdom dolaze kako od samog Irana, tako i od njegovih saveznika, što dodatno komplicira sigurnosnu situaciju u regiji već opterećenoj sukobom Izraela i Hamasa.


Retorika i mogući scenariji

Iran je upozorio da će odgovoriti ukoliko SAD “pređu crvene linije”. Iako se Teheran zasad vojno fokusira na Izrael zbog napada od 13. juna, retorika prema Sjedinjenim Američkim Državama se zaoštrava. Iranski zvaničnici otvoreno najavljuju moguću odmazdu, dok predsjednik SAD-a Donald Trump upozorava da bi daljnji američki napadi mogli biti daleko razorniji.

Prema zapadnim analitičarima, najvjerovatniji scenario je napad na američke baze u regiji. Prema izvještajima, jedan takav napad već se dogodio u Siriji, koja je geografski bliža Iranu. Iranska Revolucionarna garda poručila je da prate američke avione i da su američke baze “ranjive mete”. Huti u Jemenu, saveznik Irana, zaprijetili su da će gađati američke brodove u Crvenom moru ukoliko SAD vojno podrže Izrael.


Američka vojna prisutnost i povijesni kontekst

U regiji se trenutno nalazi oko 40.000 američkih vojnika, uključujući baze u Iraku, Kataru, Kuvajtu, Bahreinu i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Historija sukoba bilježi primjere iranske odmazde:

  • Nakon što su SAD ubile iranskog generala Kasema Sulejmanija 2020. godine, Iran je lansirao 16 raketa na američke baze u Iraku. Jedanaest projektila pogodilo je Al-Asad, ranivši desetine američkih vojnika. Napadi su se nastavili, a dronovi i rakete su pogodili bazu čak i u augustu iste godine.
  • U januaru 2024. godine, napad dronom na Kulu 22, malo američko uporište u Jordanu blizu sirijske granice, usmrtio je tri američka vojnika. To je bio prvi smrtonosni napad na američke snage od početka rata između Izraela i Hamasa u oktobru 2023. Američki zvaničnici su za napad okrivili Islamski otpor u Iraku, koaliciju milicija koje podržava Iran.

U Bahreinu, 5. flota američke mornarice djeluje sa oko 8.000 ljudi. Katar je domaćin vazduhoplovne baze Al-Udeid, isturenog sjedišta Centralne komande SAD, koja može da primi do 10.000 vojnika.

Zbog rastuće opasnosti, počela je evakuacija osoblja iz američkih ambasada u Iraku i Izraelu. Sekretar odbrane SAD-a najavio je dodatne trupe radi zaštite vojnog i diplomatskog osoblja. Također postoji zabrinutost da bi Iran mogao da se okrene i nekonvencionalnim sredstvima poput terorističkih napada, što se uklapa u dosadašnju strategiju režima i njegovih saveznika.