Elektroprivreda BiH objasnila zbog čega je pojedinim privrednicima skuplja struja
Podijeli vijest
Nakon brojnih žalbi privrednika zbog značajno većih računa za električnu energiju, Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EPBiH) oglasila se i pojasnila razloge povećanja cijena za određene korisnike.
Kako navode, određene kategorije privrednih subjekata izgubile su pravo na snabdijevanje po regulisanim cijenama koje FERK određuje za domaćinstva, javnu rasvjetu i ostalu potrošnju na niskom naponu od 0,4 kV.
Prema novom Zakonu o električnoj energiji FBiH i podzakonskim aktima, pravo na regulisane cijene izgubili su:
- Kupci s više od 50 zaposlenih,
- Oni čiji godišnji prihod premašuje osam miliona KM,
- Potrošači s godišnjom potrošnjom većom od 50.000 kWh,
- Subjekti čiji su objekti priključeni na napon viši od 1 kV.
“Upravo gubljenje prava na javnu uslugu u skladu sa Zakonom i prelazak na snabdijevanje po tržišnim uslovima gdje su cijene određene tržišnim mehanizmima, razlog je značajnijeg povećanja cijena električne energije za određene kupce. Prilikom potpisivanja ugovora s Elektroprivredom BiH o snabdijevanju u 2025. godini, kupci su bili upoznati sa svim uslovima, uključujući cijene i ostale elemente ugovora”, navode iz EPBiH.
Najveći utjecaj ovog prelaska na tržišno snabdijevanje osjetili su kupci iz kategorije “Ostala potrošnja na 0,4 kV naponu – I tarifna grupa”, posebno oni koji troše struju ravnomjerno tokom cijelog dana, poput onih koji je koriste za grijanje, hlađenje ili tehnološke procese u više smjena.
EPBiH ističe da su u periodu ugovaranja tržišnog snabdijevanja veleprodajne cijene struje bile oko 10% veće od graničnih tržišnih uslova definisanih Odlukom Vlade FBiH o kontroli cijena za 2024. godinu. Ipak, odlučili su ponuditi ugovore za 2025. godinu pod povoljnijim uslovima, nižim od tadašnjih tržišnih cijena.
Kupci koji su već ranije bili u sistemu tržišnog snabdijevanja, prije donošenja novog Zakona u augustu 2023., nisu osjetili značajnija poskupljenja.
“Cijene tržišnog snabdijevanja su ujednačene za sve kupce. Jedini ispravan način određivanja postotka povećanja cijene tržišnog snabdijevanja je usporedba ukupnog obračunatog troška s novim i prethodnim cijenama. Ne preporučuje se uspoređivati pojedinačne tarifne elemente (aktivna energija, obračunska snaga, mjerno mjesto), budući da se cijena razlaže na različite tarifne elemente”, poručili su iz EPBiH.
Ovim objašnjenjem, Elektroprivreda BiH nastoji razjasniti uzroke povećanih računa, ističući da su nova pravila rezultat zakonskih izmjena i tržišnih kretanja.