Hoće li se Tramp i Musk pomiriti? Iza kulisa sukoba i “bromanse”
Podijeli vijest
Javna razmirica između američkog predsjednika Donalda Trampa i najbogatijeg čovjeka na svijetu, Elona Muska, eskalirala je prije nekoliko dana, nakon što je Musk iznio kritike na račun republikanskog zakona o porezu i državnim izdvajanjima, tvrdeći da će to dovesti do povećanja duga Sjedinjenih Američkih Država. Ipak, čini se da se situacija možda kreće ka pomirenju.
Zvaničnici Bijele kuće zakazali su telefonski razgovor između predsjednika Donalda Trampa i multimilijardera Elona Muska za petak, kako prenosi Politico. Ovaj poziv bi mogao ublažiti intenzivnu svađu koja je trajala danima, a koja se uglavnom odvijala putem društvenih mreža – Muskovog X-a i Trampovog Truth Sociala. Nedavno je Musk sugerisao da Tramp bez njegove podrške ne bi pobijedio na prošlogodišnjim izborima, obznanio je da je ime predsjednika navedeno u dosjeima Džefrija Epstina, moćnika optuženog za podvođenje maloljetnica, te je čak pozvao na Trampov opoziv. Tramp je uzvraćao uvredama, nazivajući Muska “poludjelim” i prijeteći obustavom državne pomoći njegovim kompanijama. Kratko se oglasivši za Politico, Donald Tramp je izjavio: “Ma sve je u redu. Ide odlično, nikad nije bilo bolje.”
Finansijske posljedice i početak savezništva
Posljedice ovog sukoba već su vidljive. Dionice Muskove kompanije Tesla zabilježile su pad od 14 posto u četvrtak, što predstavlja gubitak od 150 milijardi dolara tržišne vrijednosti – najveći dnevni pad u historiji te automobilske kompanije. Važno je podsjetiti da je Musk značajno finansirao Trampovu kampanju, a nakon toga je ušao u vladu kao njegov saveznik i predvodnik agencije DOGE (Odjel za učinkovitost vlade), zadužene za racionalizaciju javnog sektora i smanjenje broja zaposlenih.
Bliski odnos između Muska i Trampa započeo je oko vremena Trampovih predsjedničkih izbora 2024. godine. Musk je bio snažan podržavatelj republikanaca, donirajući gotovo 300 milijardi dolara za kampanju, dok je Tramp Muska smatrao svojim “prvim prijateljem” u administraciji. Musk je vodio Odjel za učinkovitost vlade (DOGE), zadužen za racionalizaciju državnih institucija i smanjenje broja zaposlenika, ali je ubrzo napustio tu poziciju.
Razlozi razlaza i javna eskalacija
Glavni razlog prekida njihovog bliskog odnosa bio je Trampov “veliki, lijepi zakon o budžetu”, koji je uključivao smanjenje potpora za električna vozila. To je Musku, kao vlasniku Tesle, bilo neprihvatljivo. Musk je oštro kritikovao zakon zbog povećanja državnog deficita i ukidanja poreskih olakšica za električna vozila. Nakon Muskovih kritika, Tramp je javno izrazio razočaranje i optužio ga za nezahvalnost. Musk je uzvratio optužbama da Tramp bez njegove pomoći ne bi osvojio izbore te ga je povezao s dokumentima pedofila Džefrija Epstina.
Tramp je na ove optužbe odgovorio prijetnjama ukidanjem subvencija i ugovora za Muskov SpaceX, što bi ugrozilo svemirski program i milijarde dolara vrijedne državne ugovore. Sukob je imao direktan utjecaj na tržište i Muskov javni imidž, što se ogledalo u padu dionica Tesle. Iako su obojica poznata po egocentričnosti i samoljubivosti, njihovi politički stavovi i ambicije su se razišli, što je dodatno zakompliciralo njihov odnos. Ova “bromansa” trajala je manje od šest mjeseci, a nakon početne bliskosti i saradnje, završila je eksplozivnim sukobom i javnim svađama. Muskova uloga u kampanji i podršci Trampu bila je ključna, ali njegovo javno protivljenje Trampovom zakonodavstvu označilo je početak kraja njihovog savezništva. Sukob prijeti da će utjecati i na američke regulatorne agencije koje nadziru Muskov poslovni imperij, što dodatno komplicira njegov položaj.