Najnovija istraživanja pokazuju zabrinjavajući trend – sve više osoba koje nikada nisu pušile razvija rak pluća, a stručnjaci upozoravaju da je zagađenje zraka jedan od ključnih faktora koji doprinose ovom problemu.
Prema izvještaju Međunarodne agencije za istraživanje raka (IARC), rak pluća kod nepušača sada se ubraja među pet vodećih uzroka smrti od raka na globalnom nivou. Naučnici su utvrdili da se ova bolest kod osoba koje ne konzumiraju duhan gotovo isključivo javlja u obliku adenokarcinoma, podtipa koji postaje sve dominantniji među oboljelima.
Podaci pokazuju da je samo u 2022. godini oko 200.000 slučajeva adenokarcinoma direktno povezano s dugotrajnom izloženošću zagađenom zraku. Najveći broj ovih slučajeva zabilježen je u istočnoj Aziji, s posebnim naglaskom na Kinu, gdje je problem aerozagađenja izraženiji nego u većini drugih dijelova svijeta.
Stručnjaci pozivaju na hitnu reakciju
Glavni autor studije, dr. Freddie Bray iz IARC-a, naglasio je u intervjuu za Guardian da su rezultati istraživanja dodatni pokazatelj koliko je važno pratiti faktore koji doprinose promjeni učestalosti raka pluća.
“S obzirom na pad broja pušača u zemljama poput Velike Britanije i SAD-a, primjećujemo porast slučajeva raka pluća kod osoba koje nikada nisu pušile. To jasno sugerira da je zagađenje zraka jedan od glavnih rizika”, izjavio je dr. Bray.
Pitanje budućih trendova ostaje otvoreno – da li će broj slučajeva raka pluća kod nepušača nastaviti rasti zavisi od toga koliko će biti uspješne globalne strategije za smanjenje aerozagađenja i upotrebe duhana.
Broj oboljelih žena u porastu
Rak pluća i dalje ostaje vodeći uzrok smrti među karcinomima širom svijeta, sa 2,5 miliona dijagnosticiranih slučajeva samo u 2022. godini. Ipak, ono što zabrinjava stručnjake jeste činjenica da, iako je stopa obolijevanja kod muškaraca u padu posljednjih 40 godina, broj slučajeva među ženama bilježi konstantan rast.
Statistika pokazuje da je adenokarcinom sada odgovoran za 45,6% svih slučajeva raka pluća kod muškaraca i čak 59,7% kod žena. Poređenja radi, te brojke su 2020. godine iznosile 39% i 57,1%, što jasno ukazuje na rastući trend.
U Ujedinjenom Kraljevstvu 2023. godine prvi put je zabilježen veći broj žena s dijagnosticiranim rakom pluća nego muškaraca, što je dodatno potaknulo kampanje podizanja svijesti o važnosti ranog otkrivanja bolesti.
Nova saznanja mijenjaju percepciju faktora rizika
Iako se pušenje i dalje smatra glavnim uzrokom raka pluća, naučnici sada sve više pažnje posvećuju drugim faktorima koji mogu igrati ključnu ulogu. Dokazi o direktnoj vezi između zagađenja zraka i adenokarcinoma sve su snažniji, a stručnjaci naglašavaju potrebu za dodatnim istraživanjima kako bi se precizno odredili rizici.
“Zagađenje zraka postaje jedan od glavnih faktora rizika za rak pluća, naročito među nepušačima. Prema našim podacima, adenokarcinom čini između 53% i 70% slučajeva raka pluća kod osoba koje nikada nisu pušile”, navodi se u studiji.
Zaključak stručnjaka iz IARC-a je jasan – potrebno je hitno uvesti efikasnije mjere za smanjenje aerozagađenja, jer je očigledno da ono igra ključnu ulogu u razvoju raka pluća, naročito u populaciji nepušača.