Špijunska aplikacija: Za 34 eura nude praćenje i uvid u partnerov mobitel
Podijeli vijest
“Želim imati uvid u WhatsApp poruke svoje djevojke, ona je u Turskoj, a ja u Njemačkoj”, napisao je korisnik pod imenom “Hawk” u maju 2024. na support chatu aplikacije mSpy. Zaposlenik mSpy-a mu je preporučio mjesečnu pretplatu od oko 34 eura.
Ovom pretplatom mogao bi nadgledati poruke, historiju pretraživanja, fotografije i videozapise svoje djevojke, pratiti njenu lokaciju i tajno praviti screenshotove njenog telefona. Međutim, za instalaciju aplikacije morao bi imati fizički pristup telefonu i znati njen PIN – što podrška nije spomenula u razgovoru, piše Deutsche Welle.
Kazneno djelo
Iako se špijunske aplikacije reklamiraju kao alat za roditeljsku kontrolu, često ih koriste osobe koje žele tajno pratiti svoje partnere.
“Već samo posjedovanje ovakvih aplikacija može predstavljati kazneno djelo”, objašnjava pravni stručnjak Frank Bräutigam, dodajući da je teško dokazati njihovu zloupotrebu.
Novinari SWR-a i netzpolitik.org testirali su aplikacije mSpy i Scannero, otkrivši da podrška često nagovara korisnike na skuplje pretplate. Početni paket od 34 eura lako može prerasti u godišnju pretplatu od preko 300 eura.
Aplikacije se ne mogu preuzeti iz App Store-a ili Google Play Store-a, već se korisnicima šalje poseban link nakon uplate. Instalacija traje oko 10 minuta, a podrška pruža upute kako sakriti tragove aplikacije na telefonu.
Nakon instalacije, novinari su na web platformi imali pristup osjetljivim podacima, uključujući WhatsApp i Tinder poruke, historiju pretraživanja, SMS-ove i e-mailove te sve što je ukucano na tastaturi.
Problemi s povratom novca
Mnogi korisnici su prijavili da aplikacija ne funkcioniše ispravno ili da nisu bili svjesni da im treba fizički pristup telefonu koji žele nadgledati. Kada pokušaju otkazati pretplatu, povrat novca predstavlja veliki problem.
Misteriozno vlasništvo
Iza mSpy-a stoji zamršena mreža firmi. Na web stranici mSpy.com navedena je kompanija Altercon Group iz Češke, no istraživanja SWR-a pokazuju da se vjerovatno radi o poštanskom sandučiću u Pragu.
Drugi tragovi vode ka ukrajinskim IT firmama, uključujući Brainstack iz Kijeva, koja posjeduje prava na naziv mSpy.
Dodatni trag vodi do kompanije Virtuoso Holding FZ-LLC sa sjedištem u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, koju formalno vodi ukrajinska stomatologinja Viktoriia A. iz grada Luzk. Kada su novinari spomenuli njenu povezanost s mSpy-om, odbila je dalje razgovarati. Postoji sumnja da je Viktoriia A. samo fiktivna figura, dok se pravi vlasnici kriju u sjeni.
Novinari SWR-a i netzpolitik.org pokušali su dobiti odgovore od ovih kompanija, ali nisu ih dobili, piše Deutsche Welle.