Skriveno kraljevsko blago otkriveno ispod katedrale u Vilniusu
Podijeli vijest
Davno izgubljene krune, prstenovi i žezla iz 15. i 16. stoljeća ponovo su izašli na površinu u kripti najpoznatije litvanske katedrale. Ova izuzetna otkrića, koja su zaprepastila historičare, otkrivena su u kriptama ispod katedrale u Vilniusu, Litvanija.
Skrivena od izbijanja Drugog svjetskog rata, ova blaga – koja pripadaju srednjovjekovnim evropskim vladarima – nude fascinantan uvid u prošlost, a naročito u pogrebne rituale toga vremena. Izvučeni su artefakti poput kruna, medaljona, prstenja i žezla, od kojih su mnogi povezani s moćnom dinastijom Jagiellon.
Značaj otkrića
“Otkrivene grobne oznake monarha Litvanije i Poljske neprocjenjivo su historijsko blago”, izjavio je nadbiskup Vilniusa, Gintaras Grušas, te dodao da ovi predmeti simboliziraju dugu tradiciju litvanske državnosti i predstavljaju znakove Vilniusa kao glavnog grada, uz očigledna remek-djela u zlatarskoj i nakitnoj obradi.
Artefakti, koji su stavljeni u kraljevske sarkofage nakon smrti monarha, nisu bili nošeni od strane vladara tijekom života, već su izrađeni posebno za njihovu sahranu. Ovi simboli su bili važan dio pogrebnih rituala tog vremena, osmišljenih kako bi odali počast vladarima nakon smrti.
Istraživanje kripte
Otkriće u Litvaniji je značajno jer pokazuje Vilnjusku katedralu kao nekropolu elite Velikog vojvodstva Litvanije. Riznica artefakata bila je otkrivena već 1931. godine, kada je katedrala očišćena nakon proljetne poplave. Međutim, sa početkom Drugog svjetskog rata, ti predmeti su ponovo skriveni, a tek 2024. godine istraživači su, koristeći endoskopsku kameru, uspješno pronašli skrivene predmete umotane u novine iz 1939. godine.
Istorijski kontekst
Neki od pronađenih predmeta povezani su sa značajnim ličnostima kao što su Alexander Jagiellon, poljski kralj od 1501. do 1506. godine, i Sigismund Augustus, koji je vladao Poljskom od 1548. do 1572. godine. Takođe su pronađeni predmeti povezani s Elizabetom Austrijskom, uključujući krunu i medaljon.
Kulturni značaj
“Ovi simboli su važni ne samo za državu, već i za svakog od nas, kao znakovi evropskog identiteta i obnovljenog identiteta stare države”, izjavila je Rita Pauliukevičiūtė, direktorica crkve u Vilniusu Heritage Museum.
Artefakti, čija tačna vrijednost tek treba biti otkrivena, bit će podvrgnuti restauraciji i ispitivanjima prije nego što budu izloženi javnosti. Otkriće bi moglo potaknuti kulturni turizam Litvanije, a zvaničnici već vide Vilnius kao ključnu tačku za turističku strategiju zemlje do 2030. godine.