Pokrenuta istraga nakon eksplozije SpaceX-ovog Starship testnog leta koji je izazvao skretanja aviona
Podijeli vijest
Pokrenuta je istraga nakon što je testni let SpaceX-ovog Starship raketa završio eksplozijom u svemiru, što je izazvalo promjene u putanjama nekoliko komercijalnih aviona. Raketa je lansirana iz Teksasa, a eksplozija je nastala oko osam minuta nakon polijetanja, dok je raketa bila iznad Bahama. Debris koji je nastao od eksplozije prešao je velike udaljenosti, a dijelovi rakete probili su zvučnu barijeru dok su padali prema tlu, što je izazvalo snažne udarce u nekoliko područja, uključujući Turks i Caicos, britansku prekomorsku teritoriju.
Prvi preliminarni podaci ukazuju na to da je došlo do curenja kisika/goriva iznad zaštite motora rakete, što je izazvalo prekomjerni pritisak. SpaceX je kasnije objavio da je požar izbio nakon što je druga faza rakete odvojena od njenog bočnog pojačivača.
Federalna administracija za avijaciju (FAA) odmah je pokrenula istragu u suradnji sa SpaceX-om i drugim relevantnim vlastima kako bi se ispitali izvještaji o eventualnoj šteti na javnim objektima na Turks i Caicosu, gdje su zabilježeni zemljotresi izazvani padanjem raketnih dijelova. FAA također istražuje izvještaje o potencijalnim prijetnjama sigurnosti u zračnom prostoru u tom području.
U trenutku eksplozije, nekoliko komercijalnih letova moralo je promijeniti kurs kako bi izbjegli opasnost od padajućih dijelova rakete. Aplikacija za praćenje letova, FlightRadar24, izvještava da su letovi Spirit Airlinesa prema Portoriku i Air Transat prema Dominikanskoj Republici morali da kruže kako bi izbjegli padaline. Boeing 767, koji je prevozio Amazonovu robu, morao je da skrene prema Nassauu na Bahamima, dok je let JetBlue-a preusmjeren prema polazištu u Fort Lauderdaleu.
Iako je misija završila neuspjehom, SpaceX-ov osnivač Elon Musk na društvenim mrežama izrazio je optimizam, pišući: “Uspjeh je nesiguran, ali zabava je zagarantovana!” Raketa, koja je bila visoka 400 stopa (oko 120 metara), imala je plan da završi svoju misiju tako što će kontrolisano sletjeti u Indijski okean sat vremena nakon lansiranja. Iako je raketa postigla visinu od 90 milja (oko 145 km) i brzinu od 13.245 mph (oko 21.300 km/h), SpaceX je izgubio kontakt s njom osam i po minuta nakon početka leta.
SpaceX planira dalje testirati raketu i raditi na njenom poboljšanju, ali ovaj incident potiče dodatne mjere predostrožnosti u vezi s sigurnošću zračnog saobraćaja u području gdje se izvode lansiranja.