Foto: Pexels

Javni dug BiH u porastu: Republika Srpska znatno zaduženija od Federacije

13. Januara 2025.
Podijeli vijest

Javni dug Bosne i Hercegovine kontinuirano raste iz godine u godinu, uglavnom zbog dugova oba entiteta. Iako BiH nije među najzaduženijim zemljama, problem leži u strukturi duga, koja ne podržava razvojne projekte.

Entiteti se često zadužuju kod komercijalnih banaka uz visoke kamatne stope, dok se sredstva uglavnom koriste za otplatu prethodnih dugova, umjesto za infrastrukturu ili razvoj.

Ukupni javni dug BiH

Prema podacima Ministarstva financija, javni dug BiH u posljednjem kvartalu ove godine iznosi 12 milijardi KM. Od toga, vanjski dug prelazi 8 milijardi KM, dok unutrašnji dug iznosi približno 4 milijarde KM. Federacija BiH pokriva oko 50% ovog duga, dok Republika Srpska učestvuje s 48%. Međutim, vlasti često zadužuju bez jasne strategije.

Ekonomista Zoran Pavlović upozorava:
“Deficiti i neplaćeni računi iz prethodnih godina dovode do zaduživanja koje nije održivo. Budžet mora biti izbalansiran, a troškovi bolje planirani.”

Kritike opozicije

Opozicija ukazuje na lošu strukturu duga i visoke kamatne stope. Poslanik PDP-a Branislav Borenović smatra da su budžetska potrošnja i neprihvatljivo visoki troškovi zaduživanja ključni problemi:
“Čuli smo da posrednici u RS ostvaruju ogromne provizije na zaduženja, što dodatno opterećuje budžet.”

Slično mišljenje dijeli i Šerif Špago iz SDA:
“Javna potrošnja raste, ali nedostaju investicije i otvaranje novih radnih mjesta, što je ključno za stabilizaciju budžeta.”

Veći dug po glavi stanovnika u RS-u

Iako su ukupni dugovi Federacije i RS-a slični, Republika Srpska je znatno zaduženija u odnosu na svoj BDP. Uz to, RS sve više povećava domaće zaduženje, dok smanjuje inostrano.

Jasmin Emrić iz NES-a naglašava da je zaduživanje uglavnom usmjereno na pokrivanje budžetskih manjkova:
“Najveći problem je što nema jasnog razloga zašto se povećava javni dug.”

Smanjenje vanjskog duga u Federaciji

Premijer Federacije Nermin Nikšić ističe kako je vanjski dug Federacije smanjen za 511 miliona KM, što predstavlja značajno smanjenje u odnosu na početak godine.

Predsjednik Odbora za ekonomska pitanja Admir Čavalić dodaje da je važno obratiti pažnju na nova ino zaduženja, koja zahtijevaju odobrenje državnog nivoa.

Devizne rezerve na rekordnom nivou

Bosna i Hercegovina nije prezadužena država, a devizne rezerve Centralne banke dosegle su rekordnih 17,21 milijardu KM u novembru prošle godine.

Unatoč rekordnim prihodima od indirektnih poreza i deviznim rezervama, novac se rijetko koristi za razvojne projekte, što dodatno usložnjava ekonomsku situaciju u zemlji.