On je možda posljednji živi zatvorenik Alcatraza. Evo šta misli o Trumpovom planu za ponovno otvaranje zatvora
Podijeli vijest
Charlie Hopkins sjedi na svom trijemu.
Hopkins se preselio nazad u svoju matičnu državu Floridu nakon što je pušten 1963. [Daniel A. Edwards]
Kada Charlie Hopkins pomisli na tri godine koje je proveo u jednom od najpoznatijih američkih zatvora, najviše se sjeća “smrtonosne tišine”.
Godine 1955. Hopkins je poslat u Alcatraz – zatvor na izoliranom otoku uz obalu San Franciska – nakon što je pravio probleme u drugim zatvorima, da bi odslužio 17-godišnju kaznu za otmicu i pljačku.
Kad bi zaspao noću u svojoj ćeliji na ovom udaljenom otoku, rekao je da je jedini zvuk bio zvižduk brodova koji prolaze.
“To je usamljeni zvuk”, rekao je Hopkins. “Podsjeća te na Hanka Williamsa koji pjeva onu pjesmu, ‘Toliko sam usamljen da bih mogao plakati.'”
Sada, u 93. godini i živeći u Floridi, Hopkins je rekao da su ga obavijestili iz Nacionalnog arhiva San Francisca da je vjerovatno posljednji preživjeli bivši zatvorenik Alcatraza. BBC to nije mogao nezavisno potvrditi.
U intervjuu za BBC ovog tjedna, Hopkins je opisao život u Alcatrazu, gdje se sprijateljio s gangsterima i jednom pomogao u planiranju neuspjelog bijega. Iako je zatvor zatvoren prije nekoliko decenija, predsjednik Donald Trump nedavno je izjavio da želi ponovno otvoriti Alcatraz kao federalni zatvor.
Kada je Hopkins 1955. godine premješten u ovaj zatvor visokog sigurnosnog nivoa iz objekta u Atlanti, sjeća se da je bio čist, ali pust. I bilo je malo distrakcija – tada nije bilo radija i malo knjiga, rekao je.
“Nije bilo ništa da se radi”, rekao je. “Mogao si hodati naprijed-natrag u svojoj ćeliji ili raditi sklekove.”
Hopkins je dio svog vremena provodio čisteći Alcatraz, usisavajući podove i polirajući ih “dok ne zasjaju”, rekao je.
On je poslat u zatvor 1952. godine u Jacksonvilleu, Florida, zbog svoje uloge u seriji pljački i otmica. Bio je dio grupe koja je uzimala taoce kako bi prošli kroz blokade i ukrali automobile, rekao je.
“Najpametniji bijeg u 30 godina zatvora”: Ljudi koji su pobjegli iz Alcatraza s kašikom.
Charlie Hopkins’ Alcatraz zatvorska fotografija
Charlie Hopkins je proveo tri godine u Alcatraz zatvoru nakon što je pravio probleme u drugim ustanovama [National Archives]
U Alcatrazu, Hopkins je imao neke zloglasne susjede. Ustanova je smjestila mnoge nasilne kriminalce tokom svojih 30 godina – Al Caponea, Roberta Strouda, ubicu poznatog kao “Pticar Alcatraza”, i šefa kriminala Jamesa “Whiteyja” Bulgera – što je učinilo ovu ustanovu predmetom brojnih filmova i TV emisija.
Otok od 22 hektara, 1,25 milje (2 kilometra) od San Franciska, okružen hladnim vodama i jakim strujama, Alcatraz je prvobitno bio mornarička odbrambena tačka. Ponovo je izgrađen početkom 20. stoljeća kao vojni zatvor. Ministarstvo pravde ga je preuzelo 1930-ih, pretvarajući ga u federalni zatvor kako bi se borilo protiv široko rasprostranjenog organizovanog kriminala toga vremena.
Čak i u zatvoru visokog sigurnosnog nivoa, Hopkins je rekao da je ipak uspio praviti probleme i provodio mnoge dane u “D bloku” – samici u kojoj su se zatvorenici koji su se loše ponašali držali i rijetko puštali iz svojih ćelija.
Njegov najduži boravak tu – šest mjeseci – dogodio se nakon što je pokušao pomoći nekoliko drugih zatvorenika, uključujući poznatog pljačkaša banaka Forresta Tuckera, da pobjegnu iz Alcatraza, rekao je Hopkins. Pomogao je ukrasti pileće oštrice iz električne radnje zatvora kako bi isjekli barske rešetke u podrumu kuhinje.
Plan nije uspio – čuvari su otkrili oštrice u ćelijama drugih zatvorenika, rekao je Hopkins.
“Nekoliko dana nakon što su ih zaključali, zaključali su i mene”, rekao je.
Ali to nije zaustavilo jednog od zatvorenika.
Godine 1956., kada je Tucker odveden u bolnicu na operaciju bubrega, ubo je svoju nogu olovkom kako bi čuvari morali skinuti njegove noge iz lisica, Tucker je rekao za New Yorker. Zatim, dok je bio odveden na rendgen, svladao je bolničke redare i pobjegao, rekao je.
Uhvaćen je u bolničkoj haljini u polju kukuruza nekoliko sati kasnije.
Kako su se više zatvorenika pokušavali pobjeći iz Alcatraza tokom godina, zvaničnici su pojačali sigurnost, rekao je Hopkins.
“Kada sam otišao odatle 1958., sigurnost je bila toliko čvrsta da nisi mogao disati”, rekao je.
Ukupno je bilo 14 odvojenih pokušaja tokom godina u kojima je učestvovalo 36 zatvorenika, prema Nacionalnoj službi parkova. Jedan od najpoznatijih bio je Frank Morris i braća Clarence i John Anglin, koji su pobjegli u junu 1962. godine stavljanjem glava od papir-mâché u svoje krevete i bježanjem kroz ventilacijske kanale. Nikada nisu pronađeni, ali FBI je zaključio da su se utopili u hladnim vodama koje okružuju otok.
Godinu dana kasnije, zatvor je zatvoren nakon što je vlada odlučila da bi bilo isplativije izgraditi nove zatvore nego održavati ovu udaljenu ostrvsku ustanovu u funkciji.
Sada je to muzejski kompleks koji godišnje posjeti milionski broj turista, a donosi oko 60 miliona dolara prihoda za park-partnere.
Zgrada je oronula, sa ljuštenjem boje, zahrđalim cijevima i urušenim WC-ima u svakoj skučenoj ćeliji. Građevinski radovi na glavnoj zatvorskoj zgradi počeli su 1907. godine, a više od jednog stoljeća izlaganja vremenskim uvjetima učinilo je ovo mjesto gotovo neupotrebljivim.
Međutim, Trump je ove sedmice izjavio da želi da njegova vlada ponovo otvori i proširi ostrvski zatvor za “najokrutnije i najnasilnije prijestupnike” u zemlji.
Grupa turista u trenerkama i patikama šeta dugim, praznim hodnikom u Alcatrazu, sa praznim ćelijama sa svake strane. Jedino svjetlo dolazi kroz krovne prozore.
Alcatraz “predstavlja nešto veoma snažno, veoma moćno” – zakon i red, rekao je Trump.
Ali stručnjaci i historičari smatraju da je Trumpov prijedlog za ponovnu uspostavu zatvora nerealističan, jer bi popravke i prilagodbe bile veoma skupe i koštale milijarde dolara da bi se dovele u red sa drugim federalnim ustanovama.
Hopkins se slaže. “Bilo bi to preskupo”, rekao je.
“Ranije je sistem za otpad išao u okean”, dodao je. “Morali bi smisliti drugi način za to.”
Hopkins je napustio Alcatraz pet godina prije nego što je zatvor zatvoren. Bio je premješten u zatvor u Springfieldu, Missouri, i dobio psihijatrijsku terapiju koja je poboljšala njegovo ponašanje i pomogla mu da se izliječi od psiholoških problema, rekao je.
Ali veliki obožavalac Trumpa rekao je da ne vjeruje da je predsjednički prijedlog ozbiljan.
“On stvarno ne želi da otvori to mjesto”, rekao je Hopkins, dodajući da Trump pokušava “dati poentu javnosti” o kažnjavanju kriminalaca i onih koji ilegalno ulaze u SAD.
Hopkins je pušten 1963. godine, prvo je radio na benzinskoj stanici, a zatim je prešao na druge poslove. Vratio se u svoju matičnu Floridu, gdje sada ima kćerku i unuka.
Nakon nekoliko decenija razmišljanja o svojim zločinima i životu u Alcatrazu, napisao je memoare od 1.000 stranica, sa gotovo polovinom knjige posvećenom njegovom problematičnom ponašanju, kako je rekao.
“Ne biste vjerovali kolike sam im probleme napravio dok sam bio tamo”, rekao je. “Sada, gledajući unazad, vidim da sam imao problema.”