Foto: AP

Google će platiti Teksasu 1,4 milijarde dolara zbog kršenja privatnosti

prije 8 h
Tags: ,
Podijeli vijest

Google je pristao platiti saveznoj državi Teksas 1,375 milijardi dolara kako bi riješio dvije tužbe u kojima se kompanija tereti za kršenje prava na privatnost podataka stanovnika Teksasa. Glavni državni tužilac Ken Paxton tužio je Google 2022. godine, tvrdeći da je kompanija prikupljala biometrijske podatke korisnika bez njihovog izričitog pristanka i nastavila pratiti njihovu lokaciju čak i nakon što su tu funkciju isključili. Na službenoj stranici državnog tužilaštva navedeno je da je ovo najveći iznos koji je Google pristao platiti u vezi sa sličnim tužbama za kršenje privatnosti podataka. „Godinama je Google potajno pratio kretanja ljudi, njihove privatne pretrage, pa čak i otiske glasa i geometriju lica kroz svoje proizvode i usluge. Borio sam se i pobijedio,“ izjavio je Paxton.

Kada je tužba podnesena, Google je za Engadget izjavio da je Paxton pogrešno predstavio njihove proizvode. Jedna od Paxtonovih zamjerki odnosila se na to da Google koristi funkcije u aplikacijama Photos i Assistant kako bi skenirao lica korisnika. Portparol kompanije rekao je da Photos skenira lica samo kako bi korisnici mogli grupirati fotografije iste osobe radi lakšeg organizovanja. Predstavnik Googlea, Jose Castaneda, rekao je za CNBC da kompanija ovim nagodbom ne priznaje nikakvu krivicu niti odgovornost. Dodao je da Google neće morati mijenjati svoje proizvode kao dio sporazuma. „Ovom nagodbom rješavamo niz starih zahtjeva, od kojih su mnogi već riješeni drugdje, a tiču se politika koje smo odavno izmijenili“, rekao je.

U julu 2024. godine, i kompanija Meta pristala je platiti Teksasu 1,4 milijarde dolara kako bi riješila sličnu tužbu u kojoj se navodi da je prikupljala podatke o prepoznavanju lica svojih korisnika. Paxton je tada izjavio da je Meta prekršila državni zakon o biometrijskim identifikatorima „milijardama puta“ označavajući fotografije i videozapise bez pristanka korisnika.