Foto: Pexels

Apple tvrdi da Siri ne špijunira korisnike za oglase

9. Januara 2025.
Podijeli vijest

Apple radi na ključnoj nadogradnji za iPhone koja će omogućiti važnu funkciju Apple Intelligence na podržanim uređajima. iOS 18.4 donijet će napredniji Siri asistent na iPhone 15 Pro i sve modele iPhone 16 u narednim mjesecima.

Siri će imati pristup većem broju kontekstualnih informacija iz iPhone aplikacija kako bi bolje odgovarala na korisničke zahtjeve. Također će moći kontrolirati aplikacije do određenog stepena. Ovo je prvi korak ka stvaranju AI asistenata koji znaju sve o korisnicima i mogu upravljati korisničkim podacima.

Ovakva funkcionalnost bit će podržana snažnim zaštitama privatnosti, jer će Apple pokušati obraditi većinu Apple Intelligence zahtjeva na iPhone-u, iPad-u ili Mac-u. Ako to bude nemoguće, zahtjevi će se slati Apple-u u potpuno novi, vrhunski oblačni AI procesorski sistem koji štiti privatnost korisnika (Private Cloud Compute).

Međutim, prije nego što se bilo šta od toga dogodi, Apple mora riješiti posljedice tužbe povezane sa Siri od prije nekoliko godina. Apple je pristao platiti 95 miliona dolara u kolektivnoj tužbi koja je tvrdila da su neki Siri snimci poslani na ljudsku evaluaciju sadržavali osjetljive glasovne podatke prikupljene dok je asistent bio slučajno aktiviran.

Ova tužba datira iz 2019. godine. Ali, s obzirom na to da je Apple pristao na nagodbu, neki ljudi se mogu pitati o zaštiti privatnosti koju Siri nudi u vezi sa oglašavanjem. Uostalom, već godinama postoje teorije o tome da pametni telefoni slušaju ono što govorite i zatim prikazuju oglase na temelju vaših interesa.

Apple je u srijedu navečer izdao izjavu kako bi podsjetio svoje korisnike na svoje „dugogodišnje obaveze privatnosti u vezi sa Siri“.

Apple je privatnost učinio važnom funkcijom svojih uređaja prije nekoliko godina. Ova posvećenost snažnoj zaštiti podataka za njihove hardverske i softverske proizvode došla je u vreme kada su konkurenti rado prikupljali sve podatke koje su mogli u svrhu oglašavanja. Apple-ove inicijative za privatnost prisilile su Google i Facebook da prilagode svoje agende i barem pretvaraju se da je privatnost korisnika važna.

„Privatnost je temeljni dio dizajnerskog procesa, vođen principima koji uključuju minimizaciju podataka, inteligenciju na uređaju, transparentnost i kontrolu, kao i snažnu sigurnost koja zajedno omogućava korisnicima nevjerojatna iskustva i mir u duši“, rekao je Apple.

„Ovo se odnosi na sve naše proizvode i usluge, uključujući Siri, koja je projektovana da štiti privatnost korisnika i predstavlja najprivatnijeg digitalnog asistenta.“

Kompanija je zatim jasno stavila do znanja da se podaci Siri ne koriste za marketinške profile niti se stavljaju na raspolaganje za oglase:

Apple nikada nije koristio Siri podatke za izradu marketinških profila, nikada ih nije učinio dostupnim za oglašavanje i nikada ih nije prodao nikome u bilo koju svrhu. Neprestano razvijamo tehnologije koje čine Siri još privatnijom i nastavićemo to raditi.

Izjava također objašnjava kako Siri štiti privatnost korisnika. Apple je objasnio da će asistent koristiti obradu podataka na uređaju kad god to bude moguće:

Na primjer, kada korisnik zatraži od Siri da pročita nepročitane poruke, ili kada Siri pruža prijedloge putem widgeta i Siri pretrage, obrada se vrši na korisničkom uređaju. Sadržaj poruka ne šalje se na Apple servere, jer to nije potrebno za izvršenje zahtjeva. A za uređaje koji to omogućavaju, zvučni podaci korisničkih zahtjeva obrađuju se potpuno na uređaju koristeći Neural Engine, osim ako korisnik ne odluči podijeliti te podatke s Apple-om.

Siri prikuplja podatke s nekih zahtjeva, pri čemu Apple objašnjava da asistent koristi što manje podataka:

Siri pretrage i zahtjevi nisu povezani s vašim Apple nalogom. Koristi se nasumični identifikator — dugačak niz slova i brojeva koji je povezan s jednim uređajem — kako bi se pratili podaci dok se obrađuju, umjesto da ih povezuje s identitetom korisnika putem njihovog Apple naloga ili broja telefona — proces koji smatramo jedinstvenim među digitalnim asistentima koji se trenutno koriste.

Apple je također najavio dolazak pametnijeg Siri-ja u Apple Intelligence, objašnjavajući kako Private Cloud Compute serveri štite privatnost Siri interakcija koje zahtijevaju obradnu moć servera:

Za Apple Intelligence zahtjeve koji zahtijevaju pristup većim modelima, Private Cloud Compute proširuje privatnost i sigurnost iPhone-a u oblak kako bi omogućio još više inteligencije. Kada Siri koristi Private Cloud Compute, podaci korisnika se ne pohranjuju niti su dostupni Apple-u, a Private Cloud Compute koristi njihove podatke samo za izvršenje zahtjeva.

Iako izjava Apple-a dotiče teorije urote povezane s nagodbom Siri, nije mogla doći u boljem trenutku. Ulazimo u eru računarskih tehnologija u kojoj AI proizvodi poput ChatGPT-a i Gemini-ja imaju naprednije sposobnosti, uključujući obradu glasovnih podataka. Snažna privatnost bit će ključni element svega ovoga, a Apple bi trebao postaviti ton.