Kina ulaže u kućanske aparate kako bi podstakla ekonomiju
Podijeli vijest
Kina se u posljednjih nekoliko godina suočava s nizom ekonomskih izazova.
Kineska vlada je proširila listu proizvoda koje građani mogu zamijeniti kako bi ostvarili popust do 20% na nove proizvode, u nastojanju da oživi svoju usporenu ekonomiju.
Na ovoj listi sada se nalaze predmeti poput mikrovalnih pećnica, perilica posuđa, kuhala za rižu i pročišćivača vode.
Državno podržani programi zamjene starih proizvoda već su obuhvatali televizore, telefone, tablete i pametne satove, kao i električna i hibridna vozila.
Druga najveća ekonomija svijeta suočava se s nekoliko izazova, uključujući slabu potražnju potrošača i sve dublju krizu na tržištu nekretnina.
U srijedu su zvaničnici objavili da je za program zamjene potrošačkih dobara ove godine izdvojeno 81 milijardu juana (£8,9 milijardi; $11 milijardi).
Glavno tijelo za ekonomsko planiranje u zemlji izjavilo je da su programi, pokrenuti u martu, već donijeli “vidljive rezultate”.
Prema Ministarstvu trgovine Kine, politike su povećale prodaju skupljih proizvoda poput kućanskih aparata i automobila.
Međutim, neki ekonomisti dovode u pitanje hoće li ovi programi biti dovoljni da značajno povećaju potrošnju.
Ekonomist Dan Wang, koji radi u Kini, rekao je: “Ova mjera daleko je od dovoljne da podstakne potrošnju.”
“Iako je podržala prodaju nekih navedenih proizvoda, poput automobila i aparata, nije dovela do ukupnog povećanja potrošnje,” izjavio je Harry Murphy Cruise, šef odjela za kinesku ekonomiju u Moody's Analytics.
Posljednjih mjeseci Kina intenzivno uvodi nove mjere za podršku domaćoj ekonomiji dok se izvoznici suočavaju s rastućim izazovima.
U decembru, na ključnom sastanku kineskih lidera naglašena je potreba za “energijom” u podsticanju potrošnje građana.
To se dešava u trenutku kada novoizabrani predsjednik SAD-a Donald Trump, koji se ovog mjeseca vraća u Bijelu kuću, prijeti uvođenjem 60% tarifa na proizvode proizvedene u Kini.
Kina bi sljedeće sedmice trebala objaviti podatke o ekonomskom rastu za 2024. godinu, za koje Peking očekuje da će biti oko 5%.