Meta je odlučila ukinuti korištenje nezavisnih provjera činjenica na Facebooku i Instagramu, a umjesto njih uvodi “zabilješke zajednice” u stilu X-a, gdje će korisnici biti odgovorni za komentiranje tačnosti objava.
U videu objavljenom uz blog postu kompanije, izvršni direktor Mark Zuckerberg izjavio je da su treće strane koje moderiraju sadržaj bile “previše politički pristrane” i da je “vrijeme da se vratimo našim korijenima slobode izražavanja”.
Joel Kaplan, koji zamjenjuje Sir Nicka Clegga kao šef globalnih odnosa u Meti, napisao je da je oslanjanje na nezavisne moderatore bilo “dobro namjerno”, ali je često dovodilo do cenzuriranja korisnika.
Međutim, kampanje protiv govora mržnje na internetu reagirale su s zabrinutošću, sugerirajući da je promjena zapravo motivirana pokušajem približavanja dolazećoj administraciji Donalda Trumpa.
“Zuckerbergova najava je očiti pokušaj da se približi dolazećoj Trumpovoj administraciji – s štetnim posljedicama”, izjavila je Ava Lee iz organizacije Global Witness, koja se zalaže za odgovornost velikih tehnoloških kompanija.
Imajući na umu X
Trenutni program provjere činjenica na Meti, uveden 2016. godine, prosljeđivao je objave koje su izgledale netačno ili obmanjujuće nezavisnim organizacijama kako bi procijenile njihovu vjerodostojnost.
Objave označene kao netačne mogle su dobiti oznake koje gledateljima objašnjavaju zašto su označene, te se premještale niže u korisničkim feedovima.
Sada će se, “prvo u SAD-u”, to zamijeniti “zabilješkama zajednice”. Meta kaže da trenutno nema planova za promjene u EU, dok se čeka odgovor na pitanje o namjerama za Veliku Britaniju.
Novi sustav, koji tehnološki gigant tvrdi da je vidio kako uspješno funkcioniše na X-u, uključuje ljude različitih stavova koji se slažu oko zabilješki koje dodaju kontekst ili pojašnjenja kontroverznim objavama.
Molly Rose Foundation iz Ujedinjenog Kraljevstva opisala je najavu kao “veliku zabrinutost za sigurnost na internetu”.
“Radikalni zaokret”
Meta je također istaknula da će “ukloniti misijske prekomjerne zahvate” u pravilima i politikama, naglašavajući uklanjanje ograničenja na teme kao što su “imigracija, rod i rodni identitet”, tvrdeći da su ta pravila sputavala političke diskusije i debatu.
“Ništa nije u redu kada se stvari mogu reći na televiziji ili na flooru Kongresa, ali ne na našim platformama”, rekao je Zuckerberg.
Ove promjene dolaze u trenutku kada tehnološke kompanije i njihovi izvršni direktori pripremaju dolazak Donalda Trumpa na mjesto predsjednika 20. januara.
Trump je ranije bio glasni kritičar Mete i njenog pristupa moderaciji sadržaja, nazivajući Facebook “neprijateljem naroda” u martu 2024. godine.
Međutim, odnosi između dvojice muškaraca su se poboljšali – Zuckerberg je u novembru večerao na Trumpovom imanju u Mar-a-Lagu, a Meta je donirala milion dolara za Trumpov inauguracijski fond.
“Skorašnji izbori također djeluju kao kulturna prekretnica prema ponovnom prioritetu slobode govora”, rekao je Zuckerberg u videu.
Kaplan, koji je zamijenio Sir Nicka Clegga – bivšeg zamjenika premijera Lib-dem-a – kao predsjednik globalnih odnosa kompanije, također je bio shvaćen kao signal promjena u pristupu moderaciji i političkim prioritetima firme.
Kate Klonick, vanredna profesorica prava na Pravnom fakultetu Univerziteta St. John's, izjavila je da ove promjene odražavaju trend koji se činilo neizbježnim u posljednjim godinama, naročito nakon Muskovog preuzimanja X-a.
“Privatno upravljanje govorom na ovim platformama sve više postaje politička tačka”, rekla je Klonick za BBC.
Gdje su kompanije ranije bile pod pritiskom da izgrade mehanizme za povjerenje i sigurnost u borbi protiv problema poput uznemiravanja, govora mržnje i dezinformacija, sada je na djelu “radikalni zaokret u suprotnom smjeru”, dodala je.