Hollywood uzdrman Trumpovim planom o carinama za filmsku industriju
Podijeli vijest
Trumpova ideja o carinama na filmove proizvedene izvan SAD-a izazvala je konfuziju i zabrinutost u Hollywoodu.
Filmski producenti i holivudski financijeri zbunjeni su najavom predsjednika Trumpa da želi uvesti carinu od 100% na filmove koji se proizvode izvan Sjedinjenih Država.
Nekoliko direktora filmskih studija i streaming industrije koji su razgovarali za CNN su ogorčeni jer, kako vjeruju, predsjednik nije razmislio o posljedicama svog prijedloga, koji bi mogao uništiti ovu industriju.
“Na prvi pogled, to je šokantno i predstavljalo bi gotovo potpuni prekid produkcije,”
primijetio je jedan izvor iz industrije.
“Ali u stvarnosti, on nema ovlasti to učiniti i to je previše složeno za provedbu.”
Drugi izvori zauzimaju otvoreniji stav, tvrdeći da Trump potiče dijalog o stvarnom problemu – takozvanoj “odmetnutoj produkciji” – zbog koje su mnogi Amerikanci u sektoru filmske i TV produkcije ostali bez posla.
No, izgledi za filmske namete ubrizgali su još više neizvjesnosti u već nestabilan posao. Dionice Netflixa i drugih velikih tvrtki za zabavu pale su u ponedjeljak dok su investitori razmatrali Trumpove zbunjujuće komentare.
“U svom sadašnjem obliku, carina nema smisla,”
rekao je Jay Sures, potpredsjednik United Talent Agency, za CNN.
Američki glumci i redatelji općenito bi radije radili blizu kuće. Ali
“činjenica je da je holivudskim studijima jeftinije platiti da svi uđu u avione, plate hotele, jer su troškovi rada, nedostatak rabata i mogućnost snimanja u inozemstvu beskonačno jeftiniji,”
rekao je Sures.
Sures je primijetio da može biti znatno jeftinije snimati filmove u inozemstvu, pa bi uvođenje carine “moglo dovesti filmski posao u zastoj – što je posljednje što Hollywoodu treba nakon dvostrukih štrajkova i recesije sadržaja”.
Neki od izvora iz industrije koji su razgovarali za CNN sumnjaju da će se takav plan carine uopće provesti. Kao intelektualno vlasništvo, filmovi su oblik usluga – a ne roba. Usluge obično ne podliježu carinama, a nejasno je kako bi Trumpove carine na strane filmove funkcionirale.
Štoviše, Trumpova tvrdnja da strana filmska produkcija predstavlja “prijetnju nacionalnoj sigurnosti” možda neće izdržati pravnu provjeru.
No, lideri industrije zabave shvaćaju tu mogućnost ozbiljno. Nekoliko direktora kontaktiralo je ministra trgovine Howarda Lutnicka u vezi s prijedlogom carine, prema dva izvora upoznata s raspravama. Lutnick je na X-u odgovorio na Trumpov zahtjev za carinom u nedjelju navečer, rekavši: “Radimo na tome.”
Trumpova objava na društvenim medijima možda je bila samo uvodni potez. U Ovalnom uredu u ponedjeljak, Trump je rekao da će održati sastanke s holivudskim direktorima prije donošenja konačne odluke.
“Sastat ćemo se s industrijom; Želim se pobrinuti da su sretni zbog toga,”
rekao je Trump.
Vjerovanje da Hollywood treba poticaj prelazi stranačke granice. Kada je Trump preuzeo dužnost, imenovao je Jona Voighta, Mela Gibsona i Sylvestera Stallonea svojim izaslanicima u Hollywood, iako nikada nije bilo posebno jasno što bi ta oznaka trebala značiti.
Trump se tijekom vikenda sastao s glumcem Jonom Voightom u Mar-a-Lagu kako bi razgovarali o planovima za oživljavanje američke filmske industrije, prema osobi upoznatoj s tim pitanjem. Voight je razvijao plan zajedno sa svojim menadžerom Stevenom Paulom, a plan je uključivao ideje za porezne poticaje, ali ne konkretno o novim carinama, rekla je osoba.
U ponedjeljak je glasnogovornik Bijele kuće, Kush Desai, rekao:
“Iako nisu donesene konačne odluke o carinama na strane filmove, administracija istražuje sve mogućnosti kako bi ispunila direktivu predsjednika Trumpa da zaštiti nacionalnu i gospodarsku sigurnost naše zemlje, a istovremeno učini Hollywood ponovno velikim.”
Pozivanje Bijele kuće na “sve mogućnosti” može smiriti neke živce, budući da holivudski lobisti već neko vrijeme guraju mrkvu (poput federalnih poreznih poticaja za filmove) umjesto batina (poput carine).
Prebacivanje iz Hollywooda
Filmska i televizijska produkcija, nekada usredotočena u i oko Hollywooda, prebacila se u druge američke države i sve više u druge zemlje zbog poreznih poticaja i drugih financijskih kalkulacija.
Širok raspon filmova, od “niskobudžetnih indie filmova do studijskih blockbustera”, “trenutno se snima u zemljama poput Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Njemačke i Mađarske”, primijetio je u ponedjeljak časopis za trgovinu zabavom Variety, prenoseći “šok i nevjericu diljem europske filmske industrije”.
Trump je ideju učinio jednostavnom kada je u nedjelju navečer razgovarao s novinarima u Bijeloj kući.
“Druge nacije kradu filmove, sposobnosti snimanja filmova, od Sjedinjenih Država,”
rekao je, očito misleći na sve veći broj filmova koji se proizvode u drugim zemljama poput Kanade.
“Trebali bismo uvesti carinu na filmove koji ulaze,”
rekao je Trump, možda misleći na filmove koje financiraju i distribuiraju američke tvrtke, ali se snimaju drugdje.
Organizacija Motion Picture Association of America, koja zastupa velike američke studije, odbila je komentirati Trumpovu najavu. No, MPA je 2023. objavio izvješće koje pokazuje da američka filmska industrija ostvaruje trgovinski višak od 15,3 milijarde dolara sa stranim tržištima, što iznosi tri puta veću vrijednost od filmova koji se uvoze. Međutim, nije jasno je li MPA uključila domaće filmove koji su proizvedeni u inozemstvu.
Kako bi to funkcioniralo?
Pitanja o Trumpovim filmskim carinama su brojna. Hoće li se filmovi koje su snimile američke tvrtke, ali se odvijaju u drugim zemljama – recimo, povijesna drama o Drugom svjetskom ratu – oporezovati zbog snimanja na mjestima na kojima se odvijaju?
Što je s filmovima koji se proizvode dijelom u Sjedinjenim Državama, a dijelom na drugim mjestima?
Ili, kao što je Sures upitao, “ako se dvije minute filma snimaju u inozemstvu, zaslužuje li to da se oporezuje?”
Neki od direktora industrije naglas su se pitali je li Trumpova ideja bila kažnjavanje Kanade, gdje se sada snimaju mnogi filmovi zbog poreznih poticaja.
Jedan od izvora upitao je, govoreći o lijevo orijentiranom Hollywoodu: “Zar nas zeza jer nismo glasovali za njega?”
I jedan direktor je upitao ima li Trump ikakav stvarni osjećaj o tome kako funkcionira moderna TV i filmska produkcija: “Je li mu itko rekao što će to učiniti Jamesu Bondu, Harryju Potteru, Dini? Gdje bismo trebali snimati Emily u Parizu?”