Foto: KIA

Kia predstavila futuristički kamperski EV s točkovima koji stvaraju energiju

prije 3 dana
Tags:
Podijeli vijest

Zamišljanje konceptualnih automobila pomalo podsjeća na školske dane, kada su djeca podsticana da sanjaju sobe sa podovima na naduvavanje ili svemirske brodove sa ugrađenim aparatima za sladoled. No, za razliku od dječjih crteža, koncept vozila ponekad ipak postanu stvarnost – makar i godinama kasnije.

Tokom Kia EV Dana održanog u martu u Barseloni, ova korejska kompanija predstavila je novi modularni električni kombi pod nazivom “Platform Beyond Vehicle” (PBV). Prvi u toj liniji je model PV5, koji dolazi u četiri varijante: teretna (Cargo), putnička (Passenger), radnička (Crew) i verzija prilagođena za invalidska kolica (Wheelchair Access Vehicle).

Dizajneri su otišli korak dalje predstavivši PV5 WKNDR – konceptualno električno vozilo osmišljeno za kampovanje i off-road avanture. WKNDR nije visok poput Mercedes-Benz Sprintera i ostaje ispod visine od 2,5 metra, a nešto je kraći i od Ford F-150 pickupa.

Radi se o radikalnoj viziji budućnosti kamperskih vozila, a Kia je ovom prilikom predstavila niz inovacija – uključujući točkove s turbinama za prikupljanje energije iz vjetra i vode, solarne panele na krovu te unutrašnji sistem šina za jednostavno prenošenje opreme.

WKNDR je zamišljen kao eksperimentalni prostor u kojem se prepliću umjetnost, inženjering i tehnologija. Tokom “Design Week” izložbe u Milanu, Kia je, uz ovaj koncept, predstavila i EV2 te PV5 modele, kao i umjetničku instalaciju pod nazivom “The Cave”, djelo umjetničkog dua A.A. Murakami. Instalacija koristi robotske udove i instrumente napravljene po uzoru na drevne životinjske kosti, dok druga njihova postavka “Beyond the Horizon” pomoću mehaničkih uređaja stvara ogromne sapunice u nasumičnim formama.

“Nepredvidiva priroda mjehurića – ponekad nasumična, ponekad sinhronizirana – uvodi element slučajnosti i prihvata rizik rada s dinamičnim, nekontroliranim sistemima”, saopćili su iz Kije.

Iako se može postaviti pitanje zašto Kia ulaže u privremene umjetničke postavke, za ovu kompaniju Design Week je prilika da potakne i svoje dizajnere i širu javnost na razmišljanje izvan uobičajenih okvira. Šef Kijinog odjela za budući dizajn, André Franco Luis, ima zadatak da istraži šta vozači žele u budućnosti. Proces kreiranja konceptualnih automobila naziva “kreativnim igralištem” gdje dizajneri imaju slobodu da se izraze.

“Rekao sam mladim dizajnerima: Ne želim da vaša istraživanja budu bazirana samo na internetu. Pustinja nam je u dvorištu – idite tamo”, izjavio je Luis.

Ideja za WKNDR predstavljena je krajem 2023. godine, a tim je naredna tri mjeseca proveo uvjeravajući menadžment da odobri budžet. Prva skica napravljena je u martu 2024, a prototip završen u oktobru iste godine.

Kia opisuje WKNDR kao “švicarski nož na točkovima” – modularni prostor za život u kojem se sjedišta mogu pretvoriti u ležajeve ili stolove, šine se protežu duž unutrašnjih panela za prenos opreme, a šator na krovu dolazi sa solarnim panelima.

Nije poznato hoće li ovaj koncept ući u serijsku proizvodnju, ali reakcije publike na sajmu SEMA – poznatom po zahtjevnoj publici – bile su izuzetno pozitivne.

“SEMA publika zna šta radi. Da koncept nije bio dobar, odmah bi nam ukazali na propuste”, rekao je Luis.

Luis je tražio od inženjera da razviju nove komponente oslanjanja, kako bi konstrukcija vozila bila dovoljno čvrsta za velike terenske gume. Izabrani su Toyo i Nitto pneumatici jer ih koriste ozbiljni off-road vozači u SAD-u. Vozilo je opremljeno sa 35-inčnim Toyo gumama postavljenim na 18-inčne felge.

Najinovativniji dio WKNDR koncepta su točkovi u obliku hidro-turbina. Luis, strastveni kamper, primijetio je jake vjetrove između svog ureda u Irvineu i Palm Springsa, i odlučio je iskoristiti taj prirodni element kao izvor energije. Prva ideja bila je da se turbine postave na krov, ali se tim odlučio da ih integrira direktno u točkove.

Turbine su zamišljene da proizvode struju dok se vozilo kreće, ali i dok je stacionarno – npr. prilikom prelaska plićaka, voda pokreće točkove i generiše energiju, a vjetar ih može pokretati dok vozilo stoji. Sistem je još uvijek u eksperimentalnoj fazi, pa za sada ne postoje podaci o količini proizvedene energije putem turbina i solarnih panela.

“Mi vjerujemo u električna vozila i želimo našim korisnicima omogućiti slobodu kretanja gdje god da idu”, poručio je Luis.
“Ovo vozilo ima za cilj da inspiriše ljude da idu izvan utabanih staza.”